Lifestyle
Ushqimet më të mira për rritje të shpejt dhe të shëndetshme të flokëve
Demokracia
18:40 | 17 Prill 2024

Share:

Dëshira për të arritur bukurinë e përjetshme është ndër më të shpeshtat dhe pranishmet tek qeniet njerëzore

Ndër pjesët më kryesore që vënë në pah bukurinë, janë edhe flokët, e të cilat shpeshherë janë të vështira për t’u mirëmbajtur.

Mirëpo, shkenca thotë se ekzistojnë disa ushqime të cilat ndihmojnë rritjen e shpejtë dhe të shëndetshme të flokëve, transmeton Telegrafi.

Ushqimet e pasura me Omega 3 Arrat, salmoni, tuna, farat e lirit etj.

Ushqimet e pasura me zink: Ndihmojnë në rregullimin e testosteronit dhe niveleve tjera të hormoneve në trup, mirëmban prodhimin e gjëndrave vajore në skalp, ndihmojnë në rritjen e flokëve, si dhe i mban flokët dhe skalpin të shëndetshëm. Ushqimet e pasura me zink janë: Viçi, mëlçia e viçit, rosto viçi, embrion gruri etj

Ushqimet e pasura me proteina: Jogurti grek, të verdhët e vezës, arrat, pjeshkat, mishi i pulës, gjeldeti etj.

Ushqimet e pasura me hekur: Spinaqi, mishi i kuq, gjeldeti, të verdhët e vezës etj.

Ushqimet e pasura me magnez: Bajamet, spinaqi, orizi etj.

Të ngjashme