Sport
Sevilla e fiton Ligën e Evropës për herë të shtatë, në finale e mposht Romën
Demokracia
00:06 | 01 Qershor 2023

Share:

Sevilla është definitivisht specialisti i Ligës së Evropës.

Ekipi spanjoll arriti të triumfonte pas penalltive ndaj Romës, për ta fituar titullin e Ligës së Evropës.

Për 120 minuta, rezultati ishte krejtësisht i barabartë, 1:1.

Rezultati pas 90 minutave është i barabartë, 1:1.

Ishin italianët që kaluan të parët në epërsi në minutën e 35-të nëpërmjet Paulo Dybalas.

Sevilla u kundërpërgjigj duke barazuar rezultatin në 1:1 në minutën e 55-të.

Në fakt, ishte Mancini i cili në tentim për ta larguar topin, shënoi gol në portën e tij.

As në shtesat dy herë nga 15 minuta nuk pati gola e madje as raste shënimi.

Roma u mbrojt dhe e zhagiti shumë lojën, teksa Sevilla pati iniciativën dhe e administroi ndeshjen.

Por, në penallti, Sevilla arriti të fitonte ndaj Romës.

Të ngjashme