Real Madridi fiton me goleadë ndaj Mallorcas
00:00 | 23 Shtator 2021

Me një paraqitje të jashtëzakonshme, Real Madridi e ka mposhtur Mallorca në Santiago Bernabeu me rezultat 6-1.

Zhvillohej minuta e tretë e ndeshjes, kur Karim Benzema shfrytëzoi një gabim të ekipit mysafir për ta nisur serinë e golave.

Në minutën e 24, Marco Asensio e dyfishoi epërsinë dhe shënoi golin e tij të parë në këtë takim. Menjëherë pas, mysafirët e shënuan atë që njihet si goli i nderit përmes Kang-In Lee (25’).

Nuk zgjati shumë dhe Asensoi shënoi golin e dytë personal (29’), pas asistimit nga Karim Benzema dhe me rezultat 3-1 skuadrat shkuan në pushim.

Benzema ia doli të realizonte me të filluar pjesa e dytë, por goli u anulua pas konsultimit të VAR-it. Mirëpo, aty ishte Asensio për ta kompletuar het-trikun (55’), derisa francezi ishte serish asistues.

Karim Benzema e gjeti përsëri golin në vazhdim të ndeshjes (78’), derisa Isco e vendosi rezultatin përfundimtar (84’).

Real Madridi është lider i La Ligas me dy pikë më shumë se Atletico Madridi, ndërsa për Mallorcan kjo ishte humbja e dytë, pas dy fitoresh dhe dy barazimesh. /Telegrafi/