COVID-19KosovaSot:42Të gjitha:108,073|Bota 195,565,304
Prishtina 37 °C
Kuriozitete
Oksidi i azotit apo gazi për të qëshur ka efekt në trajtimin e depresionit
Demokracia
15:07 | 11 Qershor 2021

Share:

Share:

Share

Tweet

​Musliu: Në seancë u hap edhe fushata për zgjed... Deputetja e Partisë Demokratike të Kosovës, Ganimete Musliu ka kundërshtuar debatin që po bëhe...

Gazi për të qeshur, oksid azoti AKA ose NOS, është treguar i efektshëm në trajtimin e depresionit, sipas një studimi të ri.

Oksidi i azotit është një ilaç i zakonshëm rekreativ që u jep përdoruesve një rritje të shkurtër të humorit – prandaj nofka gas gaz për të qeshur ’. Ky është një nga anestetikët më të zakonshëm, të përdorur nga spitalet, operacionet dentare dhe ndihmësmjekët, shkruan Demokracia.com

Ndërsa fillimisht u mendua se vetitë e ngritjes së humorit të gazit për të qeshur ulen shpejt, studiuesit në Shkollën e Mjekësisë të Universitetit të Uashingtonit në St Louis, Misuri, kanë zbuluar se një dozë e vogël e substancës mund të përmirësojë simptomat e depresionit deri në dy javë.

Studimi shqyrtoi 24 persona me depresion rezistent ndaj trajtimit dhe u dha atyre një gjysmë dozë oksid azoti, një dozë të plotë ose një përzierje placebo të ajrit dhe oksigjenit. Atyre iu dha një trajtim në muaj për tre muaj.

Pas dy javësh, simptomat e depresionit për ata me trajtim gjysmë dozë ishin ulur me një mesatare prej pesë pikësh në një shkallë të vlerësimit të depresionit të përdorur zakonisht, krahasuar me ata që kishin placebo.

Ata që ishin në trajtimin me dozë të plotë zbuluan se simptomat e depresionit ulen pak më shumë, megjithëse ndryshimi ishte aq i vogël sa që mund të kishte lindur rastësisht.

Grupi i gjysmës së dozës gjithashtu kishte një incidencë shumë më të ulët të efekteve anësore, të tilla si të përzier dhe dhimbje koke./Demokracia.com/

Të gjitha