COVID-19KosovaSot:279Të gjitha:158,675|Bota 227,951,739
Prishtina 21 °C
Arte
Sonte nis edicioni i 20-të i Festivalit “ReMusica”
Demokracia
12:44 | 13 Shtator 2021

Share:

Share:

Share

Tweet

Zhduken dy motra të mitura në Prishtinë Dy motra të mitura në Prishtinë janë zhdukur gjatë ditës së premte. Rastin në polici e ka ra...

Sonte do të nis Festivali “ReMusica”, edicioni i 20-të.

Organizatorët e këtij festivali përmes një njoftimi bën të ditur se ReMusica shënon 20 vjetorin e saj, duke thënë se ky edicion një vështrim në arritjet e deritashme, si themel i vlefshëm e asaj që do të pason, përcjell Klankosova.tv.

“Festivali lindi si vazhdimësi e aktiviteteve që, në atë kohë zhvillonte ‘Qendra për Muzikën e Re’, një institucion i formuar menjherë pas luftës me nxitjen e Vanessa Redgrave, dhe përkrahjen morale të kompozitorit Philip Glass”, thuhet në shkrimin e tyre.

Ndryshe, edicioni i parë i këtij festivali u shënua në pranverën e vitit 2002.

Të gjitha