COVID-19KosovaSot:279Të gjitha:158,675|Bota 227,951,739
Prishtina 21 °C
Auto&Tech
Jeff Bezos i ofron NASA-s 2 miliardë dollarë
Demokracia
14:27 | 27 Korrik 2021

Share:

Share:

Share

Tweet

Zhduken dy motra të mitura në Prishtinë Dy motra të mitura në Prishtinë janë zhdukur gjatë ditës së premte. Rastin në polici e ka ra...

Jeff Bezos dëshiron të bashkëpunojë me NASA duke i ofruar deri në 2 miliardë dollarë në një përpjekje për të rindezur betejën për hapësirën midis kompanisë së tij të raketave Blue Origin dhe SpaceX të Elon Musk.

Njeriu më i pasur i botës i bëri thirrje Administratorit të NASA-s, Bill Nelson në një letër të hapur të hënën, duke ofruar të mbulonte miliarda dollarë në kostot e agjencisë hapësinore amerikane. Duke vepruar kështu, Bezos shpreson që “Blue Origin” mund të rishikohet për një kontratë për të ndërtuar automjetin që do të ulë astronautët e ardhshëm në hënë.

Propozimi i tij i pazakontë vjen disa muaj pasi NASA zgjodhi SpaceX mbi Blue Origin për një kontratë 2.9 miliardë dollarë për të ndërtuar automjetin.  /Demokracia.com/

Të gjitha