Sport
Dybala u zgjua, Mourinho me fitoren më të lartë që nga viti 2011
Demokracia
14:20 | 18 Shtator 2023

Share:

Pas një fillimi shumë të dobët të sezonit, Roma i hoqi zhgënjimet e tyre ndaj Empolit dhe për herë të parë, tandemi Paul Dybala dhe Romelu Lukaku realizuan një ndeshje të mirë së bashku.

Roma ka marrë vetëm një pikë nga tre ndeshjet e para të sezonit të ri të Serisë A dhe menjëherë është vënë nën kritikat e njerëzve, ndaj fitorja e djeshme kundër Empolit erdhi në kohën e duhur. Roma i përcolli mysafirët në shtëpi me plot shtatë gola në rrjetë, dhe pas vetëm tetë minutash ishte 2:0 me golat e Paulo Dybala dhe Renato Sanches.

Në pjesën e dytë pasoi autogoli i Empolit, shënoi sërish Dybala në pjesën e dytë, ndërsa në minutën e 80-86 Roma shënoi edhe tre gola të tjerë me Bryan Cristante, Romelu Lukaka dhe Gianluca Mancini.

Roma priste me padurim fitoren më të lartë që nga viti 1962 dhe Jose Mourinho për herë të fundit festoi me shtatë gola diferencë në vitin 2011, kur mposhti Almerian 8:1 si trajner i Real Madridit.

Portugezi tregoi emocionet e tij pas ndeshjes dhe madje pranoi se fitorja e Romës ishte shumë e lartë bazuar në atë që kishte parë.

“Ne luajtëm mirë, por jo aq mirë sa për të fituar 7-0. Ndonjëherë gjëra të tilla ndodhin. Ju nuk luani një lojë me atë rezultat në mendje. Ne luajtëm mirë, por kishim ende shumë ulje-ngritje.” tha Mourinho dhe shtoi.

“Unë nuk mendoj se jemi aq të këqij sa disa kanë gjykuar nga ndeshjet e fundit, por në të njëjtën kohë nuk mendoj se jemi të jashtëzakonshëm. Duhet të punojmë, por kemi potencial për të përparuar.”/Demokracia

Të ngjashme