COVID-19KosovaSot:258Të gjitha:230,395|Bota 557,809,123
Lajme
VIDEO| Gazetarja ukrainase: Ringjallja e Kosovës, shpresë për Ukrainën
Demokracia
21:47 | 21 Maj 2022

Share:

Lyudmilla Makey ka mësuar pak prej historisë së dhimbshme të luftës së vendit, i cili është shndërruar në shtëpi të saj për më shumë se 1 muaj.

Vështirësitë që kaluan kosovarët, ngjasojnë me atë që tash po përjetojnë kjo dhe bashkëvendësit e saj.

Megjithatë, gjatë qëndrimit të saj këtu, gazetares ukrainase, një lloj shprese i solli njohja e Kosovës së pasluftës.

Makey vlerëson shumë mikpritjen e kosovarëve për të cilët i ka njoftuar edhe koleget e saj në Ukrainë, ku disa prej të tyre thotë se do t’i bashkohen kësaj, njofton Klan Kosova.

Kjo dhe ndihmat tjera të Kosovës kjo nuk e di sa mund të ndikojnë në njohjen nga Kievi në të ardhmen,  por që thotë se këtë mbështetje do ta kujtojnë gjithmonë.

Të ngjashme