Auto&Tech
Snapchat planifikon të pushojë nga puna 20 për qind të punonjësve
Demokracia
22:05 | 31 Gusht 2022

Share:

Snapchat po planifikon të pushojë nga puna afërsisht 20 për qind të më shumë se 6,400 punonjësve të saj, sipas njerëzve të njohur me këtë çështje.

Pushimet nga puna, të cilat Snap ka planifikuar gjatë disa javëve të fundit, do të fillojnë të mërkurën dhe do të godasin disa departamente më fort se të tjerët. Për shembull, ekipi që punon në mënyrat që zhvilluesit të ndërtojnë mini aplikacione dhe lojëra brenda Snapchat do të ndikohet rëndë. Zenly, aplikacioni i hartës sociale Snap, i blerë në vitin 2017 dhe që atëherë funksionon veçmas, do të ketë gjithashtu shkurtime të thella.

Një ekip tjetër që do të ketë pushime nga puna është divizioni i harduerit të Snap, i cili është përgjegjës për syzet e tij, AR Spectacles dhe dronin e kamerës Pixy që u anulua kohët e fundit pasi ishte në shitje për vetëm disa muaj. Organizata e shitjeve të reklamave të kompanisë po ristrukturohet gjithashtu me Jeremi Gorman, shefin e biznesit të Snap, duke u nisur për të drejtuar reklama për Netflix.

Russ Caditz-Peck, një zëdhënës i Snap, nuk pranoi të komentonte pushimet nga puna, raporton theverge.

Megjithëse shkalla e pushimeve nga puna është e rëndësishme, nuk duhet të jetë domosdoshmërisht e papritur: çmimi i aksioneve të Snap ka humbur gati 80 për qind të vlerës që nga fillimi i këtij viti dhe kompania tha në maj se do të ngadalësonte punësimin dhe pamjen për mënyrat për të ulur kostot. Më pas dha fitime të mjerueshme për tremujorin e dytë dhe tha se nuk do të parashikonte rezultate për tremujorin e tretë.

Ashtu si kolegët e tjerë të teknologjisë, Snap punësoi në mënyrë agresive gjatë pandemisë. Ai hyri në mars të vitit 2020 me afërsisht 3,427 punonjës me kohë të plotë dhe e mbylli tremujorin e kaluar me 6,446, një rritje prej 38 për qind nga e njëjta kohë e vitit të kaluar.

Dhe në maj të vitit 2021, kompania bëri blerjen e saj më të madhe ndonjëherë duke blerë WaveOptics, furnizuesin e ekraneve AR të përdorura në Spectacles të saj të fundit, për më shumë se 500 milionë dollarë.

Problemi është se biznesi i Snap nuk ka ecur mirë duke dalë nga pandemia, falë frikës së recesionit dhe telasheve që pati për të lundruar në goditjen e Apple për gjurmimin e reklamave nëpër aplikacionet iOS.

Baza e përdoruesve të Snap ka vazhduar të rritet fuqishëm – ka 347 milionë përdorues të përditshëm, që është më shumë se Twitter – por ka arritur të sjellë fitim vetëm një herë që kur u bë publike në 2017. /Telegrafi/

 

Të ngjashme