COVID-19KosovaSot:279Të gjitha:158,675|Bota 227,951,739
Prishtina 21 °C
Lifestyle
Pse duhet ta vendosni pulën në frigorifer para se ta gatuani?
Demokracia
22:44 | 14 Shtator 2021

Share:

Share:

Share

Tweet

Brenda një dite, mbi 1400 gjoba për shkelje të ... Që nga hyrja në fuqi e masave të reja, Policia së bashku me inspektoratet përkatëse komunale k...

Ekspertët rekomandojnë vendosjen e mishit të pulës në frigorifer para gatimit për të shmangur helmimet që mund të jenë fatale. Kjo taktikë mund të zvogëlojë ndjeshëm bakteret në shpendët e papërpunuar.

Ata mund të transmetohen lehtësisht tek njerëzit duke larë pulën e freskët nën çezmë ose duke e ngrënë gjysmë të gatuar. Ky mikrob është campylobacter, i cili mund të jetë kërcënues për jetën tek fëmijët e vegjël dhe të moshuarit.

Infeksioni Campylobacter zakonisht ndodh dy deri në pesë ditë pas infektimit dhe shkakton diarre, dhimbje barku, ngërçe si dhe ethe, sipas Institutit të Shëndetit Publik në Angli. /abcnews.al

Të gjitha