COVID-19KosovaSot:728 Të gjitha:166,862|Bota 329,154,731
Lajme
Misteri i madh që po trondit botën, zbulohen pamjet e variantit Omicron në mikroskop
Demokracia
08:46 | 08 Dhjetor 2021

Share:

Share:

Share

Tweet

Granit Xhaka tregon të vërtetën: Kjo është arsy... Tema e cila ka preokupuar gjithë shqiptarët ndër vite ishte mos ardhja e Granit Xhakës për ta p...

Universiteti i Hong Kongut ka botuar një imazh të variantit Omicron të koronavirusit nga mikroskopi. Shkencëtarët e shëndetësisë duke përfshirë mjekë dhe virologë kanë mundur të shkëpusin një mikrograf elektronik të një qelize (Vero E6) nga një majmun i infektuar me këtë lloj varianti.

Universiteti më pas publikoi imazhet që tregojnë dëmtimin e qelizave me fshikëza të fryra që përmbajnë grimca të vogla virale të zeza.

Studiuesit në Departamentin e Mikrobiologjisë ishin në gjendje të izolonin “mikronin” nga ekzemplarët klinikë, gjë që do të lejojë zhvillimin dhe prodhimin e vaksinave kundër llojit të ri. Lloji Omicron u identifikua për herë të parë në Afrikën e Jugut në fund të nëntorit.

Ky variant përmban më shumë mutacione sesa të gjitha llojet e mëparshme, të cilat mund të dëmtojnë përgjigjen imune të trupit. Studiuesit ende nuk kanë një përgjigje finale nëse varianti i ri është më infektues se Delta, por frika ka bërë që masat të rikthehen të forta./ Abcnews.al

Të gjitha