COVID-19KosovaSot:106Të gjitha:229,571|Bota 554,457,074
Lajme
Kryeministrja e Estonisë kritika diplomacisë europiane: Mos e telefononi më Putinin
Demokracia
10:45 | 16 Maj 2022

Share:

Nuk ka kuptim të flasim me Vladimir Putin nëse vërtet duam që ai të kuptojë se ai është i izoluar, tha kryeministrja e Estonisë Kaja Kallas për EURACTIV, në atë që mund të shihet si një kritikë ndaj diplomacies, kryesisht të pasuksesshme të presidentit francez Emmanuel Macron me Moskën.

Macron, i cili së bashku me kancelarin gjerman Olaf Scholz është përpjekur të negociojë një zgjidhje për konfliktin në Ukrainë, tha në fillim të kësaj jave se Rusia dhe Ukraina do të duhet të arrijnë në një armëpushim të negociuar dhe se përpjekjet për paqe nuk do të shërbehen nga “poshtërimi” i Rusisë.

E pyetur nëse do të kishte kuptim të “mbaheshin hapur kanalet diplomatike”, Kallas tha se ajo personalisht nuk sheh “asnjë pikë për të folur me të”.

“Mendoj se nëse të gjithë e thërrasin vazhdimisht, ai nuk merr mesazhin se është i izoluar. Pra, nëse duam ta marrim mesazhin përmes asaj që në fakt ‘je i izoluar’, mos e telefononi nuk ka kuptim”, përsëriti ajo.

Kryeministrja shtoi se “Ai ndjen se është në qendër të vëmendjes sepse të gjithë duan të flasin me të. Por çfarë nxjerrim nga kjo? Unë nuk shoh ndonjë rezultat, sepse pas gjithë këtyre bisedimeve, ndodhi Bucha, ndodhi Irpin – ne nuk shohim asnjë shenjë de-përshkallëzimi”.

Gjatë muajve të fundit, Franca dhe Gjermania janë përballur me kritika të shtuara se janë përgjegjëse për një proces të dështuar paqeje të Minskut, i cili ka kërkuar të ndalojë luftën në lindje të Ukrainës që filloi kur separatistët e mbështetur nga Rusia pushtuan pjesë të territorit pas aneksimit të Rusisë në vitin 2014. Gadishulli i Krimesë.

Por vite më pas, nuk ka pasur një zgjidhje të plotë politike dhe zyrtarët ukrainas kanë bërë përpjekjet diplomatike përgjegjëse për hapjen e derës për pushtimin e Rusisë më 24 shkurt.

Të ngjashme