Ballkani pa problem ndaj Larnes, fiton bindshëm ndeshjen e parë
22:42 | 25 Korrik 2023

Pas eliminimit nga garat e Ligës së Kampionëve, Ballkani i ka nisur me fitore kualifikimet në Ligën e Konferencës.

Skuadra e drejtuar nga Ilir Daja triumfoi pa ndonjë telashe ndaj kampionëve të Irlandës së Veriut, Larne.

Ndeshja e zhvilluar sonte në stadiumin “Fadil Vokrri” përfundoi me rezultatin 3:0.

Kampionët e Kosovës e dominuan ndeshjen nga fillimi deri në fund, andaj edhe me meritë regjistruan fitore në ndeshjen e parë të raundit të dytë kualifikues.

Skuadrës nga Suhareka epërsinë fillestare ia dha Albion Rrahmani, i cili shënoi nga penalltia në minutën e 26-të.

Shtatë minuta më vonë – 33’, Ballkani ndërtoi një aksion të bukur, me Nazmi Gripshin që dha një asistim për Almir Kryeziun, që dyfishoi epërsinë. Kështu u mbyll edhe pjesa e parë.

Gripshi u regjistrua në listën e golashënuesve, pasi shënoi në minutën e 67-të. Ai u asistua nga Rrahmani.

“Portokallezinjtë” me këtë fitore dhe lojë të treguar mund të vlerësohet se janë me një këmbë në raundin tjetër.

Ndeshja e kthimit do të zhvillohet më 3 gusht, në stadiumin “Solitude” në Belfast.