Sport
Arteta planifikon lëvizje të pazakonta gjatë ndeshjeve: Nuk kisha guxim më parë
Demokracia
13:54 | 18 Shtator 2023

Share:

Arsenal fitoi 1:0 ndaj Evertonit në kuadër të xhiros së pestë të Premierligës. Golin e tre pikëve për skuadrën londineze e shënoi Leandro Trossard në minutën e 69-të i asistuar nga Bukaya Saka. Në atë ndeshje, portieri David Raya, i cili erdhi nga Brentford këtë verë, bëri debutimin e tij për Arsenalin. Menaxheri Mikel Arteta la në stol Aaron Ramsdale-in e mëparshëm standard. Arteta tha pas ndeshjes se kishte menduar më parë të ndryshonte portierët gjatë ndeshjes për të ndryshuar rrjedhën e lojës:

“Ka gjëra për të cilat pendohem. Ka qenë në dy raste, pas 60 dhe 85 minutash lojë në dy ndeshje. Mund të kisha ndërruar mbrojtësin dhe nuk e bëra, nuk pata guxim ta bëja. Ne barazuam në ato ndeshje dhe unë isha shumë i pakënaqur. Dikush do të ndryshojë mbrojtësin gjatë lojës dhe do të jetë e çuditshme. Do të pyesësh veten pse, por më thuaj, pse jo?” Strategu spanjoll filloi dhe mbaroi:

“Nëse i keni të gjitha cilësitë e një mbrojtësi tjetër për të ndryshuar diçka, ose nëse diçka ndodh në fushë dhe dëshironi të ndryshoni rrjedhën e lojës, atëherë bëjeni. Më vjen keq, tani ndjej se duhet të angazhoj të gjithë. në ekipin tim kush mund të luajë, pavarësisht konkurrencës. Ky është mesazhi im.” Arteta tha për largimin e Ramsdale nga porta se e ka patur të çuditshme që atij i është kërkuar të ndërrojë portierë, por jo për sulmues apo mesfushorë”, ka thënë Arteta./Demokracia

Të ngjashme