COVID-19KosovaSot:258Të gjitha:230,395|Bota 557,809,123
Lifestyle
9 gjëra të cilat ia vlen t’i paguani në fillim sesa të pendoheni më vonë
Demokracia
11:36 | 22 Qershor 2022

Share:

Është mirë të dini se ku shpenzohet çdo qindarkë e buxhetit tuaj, të mos bëni blerje impulsive dhe të mos hyni në borxhe.

Këto parime të ekonomisë racionale bëjnë të mundur jo vetëm kursimin e kapitalit, por edhe shumëfishimin e tij.

Por të qenit shumë koprrac nuk i ka bërë kurrë askujt ndonjë të mirë. Dëshira për të kursyer para aty ku mund të shmanget më së miri shpesh çon në shpenzime edhe më të mëdha më vonë.

Ne nuk jemi pro shpërdorimeve dhe besojmë se për disa gjëra është më mirë të paguajmë pak më shumë dhe të mos pendohemi, sesa të përpiqemi të kursejmë para dhe të përfundojmë duke paguar më shumë, në të ardhmen.

Dezinfektuesi i duarve

Mendimi i gabuar se të gjithë dezinfektuesit janë të njëjtë mund t’ju kushtojë shtrenjtë. Në varësi të përbërësit aktiv të përdorur, dezinfektuesit ndahen në dy lloje: me bazë alkooli dhe pa alkool. Dezinfektuesit e duarve pa alkool mund të kenë erë të këndshme dhe të mos ju thajnë duart, por kjo është humbje parash, sepse ato nuk janë aq efektive.

Ekspertët rekomandojnë dezinfektimin e duarve me një solucion që përmban të paktën 60% alkool. Po, mund të kushtojë pak më shumë, por është shumë më efektiv kundër viruseve dhe mikrobeve.

Deodorant

Deodorantët natyralë, të cilët përmbajnë vetëm përbërës bimorë, janë veçanërisht të popullarizuar sot. Çmimi i këtyre produkteve është zakonisht pak më i lartë se ai i alternativave të tyre “jo ekologjike”. Këto nuk përmbajnë përbërës të ashpër, si triclosan, i cili gjendet në shumë deodorantë të lirë. Kjo substancë mund të shkaktojë një reaksion alergjik.

Furça e dhëmbëve

Mesatarisht, një furçë dhëmbësh elektrike është 10 deri në 20 herë më e shtrenjtë se një furçë dhëmbësh e zakonshme. Por ende ia vlen kostoja shtesë. Është shumë më efektive në heqjen e pllakës dhe reduktimin e ndjeshëm të inflamacionit të mishrave të dhëmbëve.

Një furçë dhëmbësh e zakonshme mund të shkaktojë kavitete sepse nuk pastron siç duhet pllakën. Dhe një vizitë te dentisti është më e shtrenjtë se blerja e një produkti higjienik të teknologjisë së lartë.

Thika

Thikat e lira, në shumicën e rasteve, e ruajnë mprehtësinë e tyre më pak mirë dhe kanë një pozicion të vështirë në dorë. Nuk mund të thuhet e njëjta gjë për thikat e nivelit të lartë, çmimi i të cilave është shumë më i lartë. Falë çelikut me cilësi të mirë, thika qëndron e mprehtë për shumë vite. Dhe falë strukturës së mirë-projektuar të dorezës, nuk shkakton lodhje të duarve dhe ndihet si një zgjatim i saj. Blerja e një thike cilësore është një investim i mençur që shpërblehet më shumë.

Hekuri

Hekurat e nivelit të ulët priren të jenë të lehtë, gjë që i bën ata të përshtatshëm për t’u përdorur. Sidoqoftë, kjo është gjithashtu pengesa e tyre kryesore: për shkak të presionit të ulët, ato nuk mund të zbutin gjithmonë palosjet në pëlhurë dhe në thelb janë të padobishëm. Përveç kësaj, hekurat e lirë shpesh kanë një pllakë të cilësisë së dobët, e cila bën që hekuri të prishet shpejt.

Është më mirë të shpenzoni para për një model më “luksoz” i cili mund të gjenerojë sasi të mëdha avulli dhe t’ju kursejë shumë kohë dhe mund kur hekurosni rrobat tuaja.

Pajisjet për kaçurrela

Mundësia e zgjedhjes së pajisjeve të ndryshme për kaçurrela është e madhe. Ndër më të përballueshmet janë modelet me një shtresë kromi, por produktet e tilla konsiderohen gjithashtu të dëmshme. Kromi tenton të mbinxehet, kjo është arsyeja pse këto shpesh djegin copat. Modelet e teflonit janë gjithashtu më pak të kushtueshme, por ato i thajnë flokët, duke i bërë ata të duken të dobët dhe pa jetë.

Veshja më e sigurt është qeramika ose turmalina. Çmimi i këtyre është më i lartë, por të paktën nuk i dëmtojnë flokët.

Manikyri

Një nga ndryshimet kryesore midis manikyrit të shtrenjtë dhe atij të lirë është cilësia e furçës. Nëse furça është e mirë, shtresa e produktit do të jetë më e lëmuar dhe do të zgjasë më gjatë.

Gjithashtu, markat me reputacion priren të hulumtojnë dhe përdorin materiale të sigurta në produktet e tyre, kështu që lustrimet e tyre mund të kushtojnë shumë më tepër. Prodhuesit e tjerë, të etur për të kursyer para, përdorin përbërës toksikë si formaldehidi, dibutil ftalati dhe tolueni. Këto substanca mund të shkaktojnë probleme serioze shëndetësore.

Enë ushqimore

Studimet sugjerojnë se shumica e produkteve plastike çlirojnë kimikate të ngjashme me estrogjenin që prishin sistemin endokrin. Këto grimca çojnë në një proces shtimi në peshë dhe gjithashtu mund të çojnë në obezitet dhe të shkaktojnë një reduktim të funksionit riprodhues.

Enët plastike më të shëndetshme janë ato që nuk përmbajnë Bisfenol A. Megjithatë, as ato nuk janë gjithmonë të padëmshme. Më pas preferohen kontejnerët e bërë nga qelqi, silikoni, qeramika ose çelik inox. Sigurisht, këto kontejnerë kushtojnë më shumë. Por siguria dhe qëndrueshmëria e tyre e bëjnë investimin më të arsyeshëm.

Në të vërtetë, për të kursyer para dhe për të ruajtur shëndetin tuaj, duhet të mësoni se si të kurseni në mënyrë racionale.

 

Të ngjashme
Lifestyle • 07 Korrik 2022