Lifestyle
Keni kujdes! Këto 7 ushqime njerëzore mund të jenë fatale për qentë
Demokracia
15:42 | 15 Maj 2024

Share:

Për shkak se qentë kanë një metabolizëm të ndryshëm nga njerëzit, ushqyerja me ushqime njerëzore për qentë mund të jetë shumë e rrezikshme për shëndetin e tyre dhe madje mund të jetë fatale në disa raste.

Ky artikull shqyrton shtatë artikuj ushqimorë që janë provuar toksikë për qentë. Nëse keni një qen, është e rëndësishme t’i mbani këto ushqime jashtë mundësive të tyre.

  1. Avokado

Avokado përmban një toksinë të quajtur persin, e cila është krejtësisht e sigurt për konsum njerëzor, por mund të jetë shumë helmuese për qentë. Nëse një qen i ha këto, lëngjet mund të grumbullohen në mushkëritë dhe gjoksin e qenit. Kjo mund t’ua vështirësojë frymëmarrjen, gjë që mund të çojë në privim të oksigjenit.

  1. Xylitol

Xylitol është një alkool sheqeri që përdoret shpesh për të ëmbëlsuar karamele, çamçakëz, pasta dhëmbësh dhe produkte të pjekura. Ndërsa konsiderohet i sigurt për konsum njerëzor, mund të jetë vdekjeprurës për qentë.

  1. Kafe, çaj dhe kafeinë të tjera

Kafeina gjendet natyrshëm në kafe, çaj, kakao dhe guarana, një bimë e Amerikës së Jugut. Gjithashtu shpesh shtohet në pije freskuese dhe medikamente. Kafeina mund të përshpejtojë rrahjet e zemrës dhe të stimulojë sistemin nervor te qentë.

  1. Rrushi dhe rrushi i thatë

Rrushi dhe rrushi i thatë mund të jenë jashtëzakonisht toksikë për qentë. Ato mund të shkaktojnë dështim të shpejtë të veshkave, i cili përfundimisht mund të jetë fatal.

Nivelet toksike ndryshojnë nga qeni në qen, por një studim që shqyrton 169 raporte zbuloi se disa qen ngordhën pasi kishin ngrënë vetëm një grusht rrush të thatë.

  1. Alkooli dhe brumë maja

Alkooli gjendet në një sërë produktesh, duke përfshirë pije alkoolike, parfume, gargarë, bojë, llak dhe produkte të ndryshme pastrimi. Ndërsa konsumimi i rastësishëm i alkoolit është i sigurt për njerëzit, qentë nuk mund ta tolerojnë atë, qoftë edhe në sasi të vogla.

  1. Çokollatë

Çokollata përmban kimikatet stimuluese teobrominë dhe kafeinë, të cilat të dyja janë shumë të vështira për t’u metabolizuar nga qentë. Nëse një qen ha çokollatë, mund të shkaktojë dhimbje stomaku, të vjella, diarre dhe dehidrim.

  1. Kripë

Ngrënia e tepërt e kripës mund të çojë në një gjendje të njohur si helmim me kripë ose mungesë uji tek qentë. Kjo mund të shkaktojë çrregullime neurologjike, edemë cerebrale, ethe dhe konvulsione. Mund të jetë edhe fatale në raste të rënda.

Të ngjashme