ShowBiz
Seriali “The Crown” kritikohet për rikrijimin e skenave të tmerrshme të aksidentit fatal të Princeshës Diana
Demokracia
19:51 | 23 Dhjetor 2022

Share:

Aktorja që luan rolin e Princeshës Diana, Elizabeth Debicki u detyrua të shtrihej në një arkivol, në mënyrë që shikuesit e serialit “The Crown” ta shihnin princeshën të vdekur në arkivolin e hapur.

Dhe në një skenë tjetër tronditëse, mjekët që u përpoqën ta shpëtonin atë shihen në një teatër spitalor të përmbytur me gjak, shkruan The Sun.

Anëtarët e ekipit të neveritur u tmerruan nga skenari i pandjeshëm dhe që kërkon vlerësime për serialin e ardhshëm të Netflix.

Yjet e serialit kanë frikë se princat William dhe Harry do të dërrmohen nga skenat rreth momenteve të fundit të jetës së nënës së tyre përpara aksidentit të saj fatal me veturë në Paris në vitin 1997.

Foto: Splash

Princat do të shfaqen gjithashtu në serial si fëmijë që ndjekin arkivolin e saj në funeralin e saj, i cili do të ketë së shpejti premierë sezonin e tij të gjashtë.

Shikuesit e tmerruar në xhirimet e djeshme i thanë tabloidit britanik The Sun se shpresojnë se zemërimi publik do t’i detyrojë shefat e serialit të heqin dorë nga skenat “shqetësuese”.

Një i pranishëm tha: “Ata në fakt e bënë Elizabetën të ngjitej në një arkivol dhe të luante rolin si Princesha Diana e vdekur. Shikuesit do të shohin një prift francez që administron ritet e fundit për Dianën pasi ajo shpallet e vdekur”.

“Princi Charles – rol i luajtur nga Dominic West – hyn në dhomë dhe është në vërshime lotësh. Në histerinë e tij vëren se Dianës i mungon një vath. Është gjithçka në të cilën ai mund të fokusohet ndërsa pikëllimi e mbështjell”.

Foto: Keith Bernstein

Charles u thotë zyrtarëve francezë: “Duhet ta gjeni atë vath. Ajo i donte atë vathë, në skena tmerrësisht shqetësuese”.

“Dy motrat e Dianës më pas bashkohen me Princin Charles dhe ka vajtime dhe më shumë lot rreth trupit të vdekur në arkivolin e hapur”.

“Princat William dhe Harry nuk e panë kurrë nënën e tyre të vdekur në një arkivol dhe ata nuk duhet ta shikojnë këtë. As publiku britanik”.

“Të gjithë ishin shumë të pakëndshëm duke bërë xhirimet. Është e turpshme dhe duhet të ndalohet transmetimi”, tha i pranishmi në xhirimet për The Sun.

Të pranishmit përshkruan gjithashtu shfaqjen e skenave pasi Diana transportohet në spitalin e Parisit.

Njëri tha: “Shikuesit e shohin të shtrirë në një tavolinë me mjekë që e rrethojnë furishëm”.

Foto: Getty Images

“Ata punësuan kirurgë të vërtetë për skenat. Rreth trupit të pajetë shihen edhe infermierë. Ka gjak kudo – në fustanet dhe dorezat e kirurgëve dhe në derë”.

Dëshmitari shtoi: “Kishte biseda në xhirime mes anëtarëve të kastit, dukshëm të mërzitur nga ajo që u kërkohej të bënin”.

“Shumë besojnë se duhet bërë një bujë për të mbrojtur Williamin dhe Harryn në veçanti nga më shumë mërzitje”.

Seriali “The Crown” ka tërhequr polemika përgjatë pesë serive të tij deri më tani. E fundit është kritikuar për mjegullimin e fakteve dhe trillimeve.

Kompania Netflix këmbënguli se skenat e vdekjes së Dianës po trajtoheshin me “respektin dhe kujdesin maksimal”, por nuk pranoi të komentonte më tej.

Simone Simmonds, një mike e Dianës, tha: “Kjo është çmenduri, çmenduri, çmenduri. Nuk ka ku shkon më poshtë”.

“Me këtë ritëm, pse të mos shkojnë dhe të gërmojnë varrin e saj. Këto skena nuk janë argëtim, janë thjesht kot”.

Ken Wharfe, ish-truproja e Dianës, tha se Williamit do t’i duken skenat “të neveritshme” dhe Charles do të “tmerrohej” po t’a shihte serialin.

Të ngjashme