Auto&Tech
Qeveria kanadeze ndalon përdorimin e TikTok në pajisjet e zyrtarëve
Demokracia
22:21 | 27 Shkurt 2023

Share:

Kanadaja bllokoi sot aplikacionin kinez të mediave sociale TikTok nga pajisjet zyrtare të qeverisë, duke thënë se aplikacioni paraqet një nivel “të papranueshëm” rreziku për privatësinë dhe sigurinë.

Kanadaja gjithashtu ka lëvizur për të parandaluar punonjësit e qeverisë federale që të shkarkojnë aplikacionin në të ardhmen, tha në një deklaratë Sekretariati i Thesarit të vendit. Metodat e mbledhjes së të dhënave të TikTok ofrojnë qasje të konsiderueshme në përmbajtjen e telefonit, thuhet në deklaratë.

TIK Tok, shprehu zhgënjimin për vendimin e Kanadasë. “

“Ai u lëshua pa përmendur ndonjë shqetësim specifik sigurie në lidhje me TikTok dhe pa u kontaktuar me ne për të diskutuar ndonjë shqetësim përpara se të merrej ky vendim”, tha një zëdhënës i kompanisë.

Masa, e cila vjen disa ditë pasi Komisioni Evropian vendosi një ndalim të ngjashëm, thekson lobimin në rritje kundër TikTok mbi shqetësimet për afërsinë e tij me qeverinë kineze dhe zotërimin e të dhënave të përdoruesve në mbarë botën.

Rregullatorët federalë dhe provincialë kanadezë të privatësisë po hetojnë gjithashtu së bashku aplikacionin, në pronësi të kompanisë kineze ByteDance Ltd, për shqetësimet në lidhje me mbledhjen, përdorimin dhe zbulimin e informacionit personal nga platforma.

“Për publikun e gjerë, vendimi për të përdorur një aplikacion apo platformë të mediave sociale është një zgjedhje personale”, tha ministria e financave në një deklaratë. “Megjithatë, udhëzimet e Qendrës Kanadeze të Sigurisë Kibernetike të Fondacionit të Sigurisë së Komunikimit rekomandojnë fuqimisht që kanadezët të kuptojnë rreziqet dhe të bëjnë një zgjedhje të informuar për veten e tyre përpara se të vendosin se cilat mjete do të përdorin”, tha ajo.

Lëvizja e Kanadasë është një tjetër gjemb i mundshëm në marrëdhëniet kino-kanadeze, të cilat janë tensionuar vitet e fundit për një sërë arsyesh, më së fundi për akuzat e Otavës se Kina u përpoq të ndikojë në zgjedhjen e saj dhe u angazhua në aktivitete të mbikëqyrjes ajrore dhe detare.

Pekini mohon akuzat dhe i kërkoi Otavës të ndalojë atë që e përshkroi si spekulime dhe shpifje të pajustifikuara.

Të ngjashme
Auto&Tech • 29 Maj 2024