COVID-19KosovaSot:279Të gjitha:158,675|Bota 227,951,739
Prishtina 18 °C
Lifestyle
Pse duhet të hani hudhër në lukth të zbrazët?
Demokracia
15:20 | 13 Shtator 2021

Share:

Share:

Share

Tweet

Brenda një dite, mbi 1400 gjoba për shkelje të ... Që nga hyrja në fuqi e masave të reja, Policia së bashku me inspektoratet përkatëse komunale k...

Hudhra është shumë e dobishme për shëndetin e njeriut. Është shumë e shëndetshme dhe mundet të parandalojë dhe shërojë shumë sëmundje. Në mëngjes duhet ta konsumoni në lukth të zbrazët. Kjo do ta shtojë fuqinë e saj dhe do ta bëjë një antioksidues shumë të fortë.

Me këtë rast mund të lehtësoni simptomat e hipertensionit, rregulloni qarkullimin e gjakut, parandalon problemet me zemër dhe stimulon punën e mëlçisë dhe fshikëzës.

Pos kësaj, është shumë efikase edhe në shërimin e diarresë, stimulon tretjen dhe e hap oreksin. Nëse e konsumoni në lukth të zbrazët, hudhra është edhe ilaç për problemet nervore.

Mjekësia alternative konsideron se hudhra është një nga ushqimet kryesore kur në pyetje është detoksimi. E pastron edhe organizmin nga parazitët, parandalon diabetin, tifon, si dhe disa lloje të kancerit

Të gjitha