ShowBiz
Një dokumentar i ri për vdekjen e Princeshës Diana do të publikohet në fund të muajit – Harry dhe William thuhet se nuk janë njoftuar
Demokracia
15:24 | 11 Gusht 2022

Share:

Princi William dhe Princi Harry janë mbajtur në errësirë për një dokumentar të ri të Princeshës Diana, i cili do të transmetohet në 25 vjetorin e vdekjes së saj, kanë pohuar burimet.

Serial-dokumentari me katër pjesë i titulluar “Investigating Diana: Death in Paris” do të transmetohet në Channel 4 për të përkuar me përvjetorin e vdekjes së Princeshës së Uellit më 31 gusht, shkruan DailyMail.

Një bashkëprodhim mes Channel 4 dhe Discovery Plus, historia do të tregohet si një “procedurë policore e mbërthyer dhe mjeko-ligjore” dhe do të eksplorojë se “si individë të fuqishëm, shtypi dhe interneti krijuan dhe nxitën teoritë konspirative që mposhtën faktet dhe vënë në pikëpyetje vetë natyrën e së vërtetës”.

Burime thanë për The Telegraph se Duka i Kembrixhit, 40 vjeç, dhe Duka i Sussex-it, 37 vjeç, nuk janë konsultuar për programin, ose nuk iu është shfaqur paraprakisht një pjesë e asaj që do të transmetohet.

Princesha ishte 36 vjeçe kur vdiq në një aksident automobilistik në Paris më 31 gusht të vitit 1997.

Vdekja e saj ka vazhduar të tërheqë teori konspirative gjatë dekadave.

“Investigating Diana: Death in Paris” do të rrëfejë hetimet e dyfishta për incidentin – i pari nga Brigada Franceze Criminelle në vitin 1997, dhe i dyti nga Policia Metropolitane në vitin 2004.

Ai do të shfaqë intervista me detektivë nga të dyja forcat, disa prej tyre që flasin publikisht për herë të parë.

Dokumentari do të shqyrtojë gjithashtu “kërkesën e pangopur të publikut për përgjigje, e cila nxiti interesin e paprecedentë të shtypit dhe përhapjen e dhomave të bisedave në internet, ku spekulimet mbi ‘shkakun e vërtetë’ të vdekjes së Dianës u bënë një nga ndjesitë e para virale të internetit të hershëm”.

Regjia e dokumentarit është realizuar nga Will Jessop dhe Barnaby Pell dhe në tërësi dokumentari është prodhim i Sandpaper Films.

Henry Singer, producent ekzekutiv për Sandpaper Films, tha: “Ky ishte një dokument vërtet i rëndësishëm për t’u bërë – jo vetëm sepse shpresojmë se do të pushojë teoritë e konspiracionit që vazhdojnë të errësojnë të vërtetën e asaj që ndodhi në tunelin e Almës atë natë – por sepse historia është një dritare në botën e sotme, ku teoritë e konspiracionit nuk qëndrojnë më në qoshet e errëta të internetit, por janë përhapur dhe në fakt shtyhen nga njerëz në pozita të pushtetit real”.

Shaminder Nahal, kreu i redaktorit specialist faktik dhe porositës në kanalin Channel 4, tha: “Kjo seri jashtëzakonisht bindëse eksploron në detaje mjekoligjore atë që ndodhi në hetimet pas vdekjes së Princeshës Diana – si ishte për detektivët që punonin në një ngjarje të madhe globale. Histori që nuk ishte vetëm një tragjedi për familjet e përfshira, por edhe një fenomen masiv në internet.

“Në fund seriali shtron pyetje të thella për veten si shoqëri dhe natyrën e së vërtetës”.

Një tjetër dokumentar që përshkruan jetën e Dianës, i titulluar “The Princess”, do të transmetohet këtë muaj pasi tërhoqi polemika për përfshirjen e pamjeve nga intervista e saj e vitit 1995 me gazetarin Martin Bashir.

Duka i Kembrixhit ka bërë thirrje më parë që pamjet e nënës së tij të mos shfaqen më dhe BBC është zotuar të mos e transmetojë apo licencojë këdo që dëshiron t’i posedojë ato.

“Investigating Diana: Death in Paris” do të jepet premierë më 21 gusht në Channel 4 dhe All 4 të Mbretërisë së Bashkuar.

Vitin e kaluar, Princi William la mënjanë dallimet personale dhe qëndroi krah për krah me vëllain e tij Princin Harry, 37 vjeç, në përurimin e statujës prej bronzi të nënës së tyre në kopshtin e Pallatit Mbretëror.

Burimet kanë pohuar se ngjarja thuajse ishte lënë në hije nga zemërimi i Williamit ndaj vëllait të tij, i cili javë më parë kishte dhënë një intervistë bombastike me gruan e tij, Meghan Markle, ku bashkërisht kishin hedhur akuza të forta ndaj familjes mbretërore.

Në kohën e përurimit të statujës, vëllezërit thuhej se mezi kishin folur dhe kishin një marrëdhënie ‘tepër të tendosur’ pas dy vitesh mosmarrëveshje për gruan e Harryt dhe trajtimin e saj të supozuar ndaj stafit, vendimin e çiftit për të emigruar në ShBA dhe ‘bombat e së vërtetës’ që çifti Meghan dhe Harry kanë bërë në intervista televizive të ndjekura nga dhjetëra miliona njerëz në mbarë botën.

Të ngjashme