Në Kroaci s’kishte kohë për finale: Lojtarët kroat u pritën si heronj në mënyrë madhështore në Zagreb
13:48 | 19 Dhjetor 2022

Prej ditësh në Zagreb flitej për pritjen e futbollistëve pas suksesit të pabesueshëm dhe vendit të tretë në Botëror, transmeton Demokracia.com.

Kroatët fituan një tjetër medalje në Kupën e Botës, pasi katër vite më parë në Rusi fituan medaljen e argjendtë pasi humbën në finale nga Franca.

Tifozët në Kroaci dinë ta vlerësojnë këtë, ndaj janë mbledhur mbrëmjen e të dielës në Zagreb nga i gjithë vendi. Futbollistët zbarkuan në kryeqytetin kroat rreth orës 17:30, dhe më parë ata u ndoqën nga afro 50 mijë njerëz përmes faqes së internetit Flight Radar, njofton Index.hr.

Të gjithë prisnin me padurim të shihnin idhujt e tyre. Dhe kur ata u larguan nga aeroporti për në qytet, gjysma e rrugëve të Zagrebit u bllokuan nga tifozët. Fishekzjarrë, fishekzjarre, mjete piroteknike, gjithçka fluturoi në ajër.

Madje policia ka paralajmëruar qytetarët që të kenë kujdes nga lëndimet, sepse në sheshin Ban Jelaçiq ka shumë njerëz dhe ka kërkuar që të qetësohet sa më shumë që të mos krijohen situata të paparashikuara.

Kroacia u eliminua në gjysmëfinale nga Argjentina, kombëtarja e cila e fitoi në fund trofeun e çmuar.

Kombëtarja ballkanike në garë për vendin e tretë triumfoi 2:1 kundër Marokut./Demokracia.com/