Sport
Manchester United po e blindon me kontratë të re Kobbie Mainoon
Demokracia
13:09 | 03 Shkurt 2024

Share:

Manchester United po planifikon të zgjasë kontratën me Kobbie Mainoo për shkak të kontributeve të tij mbresëlënëse në ekipin e parë, por oferta zyrtare nuk do të jetë në tryezë deri në fund të sezonit.

18-vjeçari ka bërë një ndikim të rëndësishëm, duke filluar tetë ndeshje në Ligën Premier që nga debutimi i tij në fund të nëntorit kundër Everton.

Pavarësisht investimeve të mëdha në skuadër, është Mainoo, një produkt i ekipit të të rinjve, ai që po tërheq vëmendjen, veçanërisht pas fitores emocionuese 4-3 kundër Wolves mbrëmjen e së enjtes.

Pasi ka nënshkruar marrëveshjen e tij të parë profesionale në 2022 dhe një kontratë pasuese në shkurt 2023, që zgjat deri në qershor 2027 me një opsion për një vit tjetër, nuk ka nxitim të menjëhershëm për një marrëveshje të re.

Megjithatë, raportet nga Daily Mail sugjerojnë se Manchester United planifikon të ofrojë kushte të reja për Mainoo në verën e ardhshme.

Rregullimi në pagat e tij do të pasqyrojë rolin e tij si titullar i rregullt në ekipin e parë, duke shënuar një ndryshim nga një lojtar i ri që shihet herë pas here në garat e kupave.  

 

 

Të ngjashme