ShowBiz
Kate Middleton bëhet Princeshë e Uellsit pas vdekjes së Mbretëreshës – e para që merr këtë titull që nga Diana
Demokracia
12:02 | 10 Shtator 2022

Share:

Vdekja e Mbretëreshës Elizabeth II pas një mbretërimi 70-vjeçar do të thotë se ka pasur një sërë ndryshimesh në monarkinë britanike dhe titujt e tyre.

Pas vdekjes së monarkut më jetëgjatë të Britanisë në moshën 96-vjeçare më 8 shtator, fëmija i saj më i madh Charles u bë Mbret, pasi mbretëria ka konfirmuar se do të merrte titullin Mbreti Charles III.

Vdekja e Mbretëreshës do të thotë se titujt e Dukës dhe Dukeshës së Kembrixhit kanë ndryshuar gjithashtu, transmetojnë mediet e huaja, përcjell Telegrafi.

Foto: WireImage

Që nga 8 shtatori, Princi William dhe Kate trashëguan titujt e Dukës dhe Dukeshës së Cornwall-it, tituj që mbaheshin nga babai i Williamit dhe gruaja e tij Camilla, e cila kishte titullin Dukesha e Cornwall-it, por që tani do të përdor titullin bashkëshortja e Mbretit.

Duka dhe dukesha kanë përditësuar llogaritë e tyre zyrtare në mediat sociale për të pasqyruar ndryshimin në titujt e tyre, që njiheshin  fillimisht si Duka dhe Dukesha e Cornwall dhe Kembrixhit.

Megjithatë, përveç titullit të Cornwall-it, William dhe Kate do të shohin gjithashtu një ndryshim shtesë në titujt e tyre zyrtarë, pasi titulli i Mbretit të ri, ish-Princi i Uellsit do të trashëgohet nga djali i tij i madh, ndërsa titulli i Princeshës së Uellsit është përdorur për herë të fundit zyrtarisht nga Princesha Diana, nëna e Princi Harry dhe Princit William, do t’i dhurohet Kate.

Foto: AP

Sipas faqes zyrtare të Princit të Uellsit, i cili është pezulluar përkohësisht për nder të vdekjes së Mbretëreshës, titulli “normalisht kalon kur princi ekzistues i Uellsit të hyjë në fron”.

Në moshën 10-vjeçare, Charles iu dha titulli Princi i Uellsit dhe më vonë pati një investim në Kështjellën Caernarvon në 1969. Dianës iu dha titulli Princesha e Uellsit kur u martua me Charles në korrik 1981.

Megjithatë, titulli nuk trashëgohet automatikisht, që do të thotë se u konfirmua vetëm se Princi William dhe Kate do t’i merrnin titujt më 9 shtator, kur mbreti njoftoi në fjalimin e tij të parë televiziv drejtuar kombit si monark i ri se do t’i jepte çiftit titujt e Princit dhe Princeshës së Uellsit.

“Si trashëgimtari im, Uilliam tani merr titujt skocezë që kanë pasur shumë rëndësi për mua. Ai më pason si Duka i Cornwall-it dhe merr përsipër përgjegjësitë për Dukën e Cornwall-it, të cilat unë i kam ndërmarrë për më shumë se pesë dekada”, tha Mbreti.

Foto: Getty Images

“Sot, jam krenar që e krijoj atë Princ të Uellsit, titullin e të cilit kam qenë kaq i privilegjuar të mbaj gjatë gjithë jetës dhe detyrës sime. Me Katerinën pranë tij, Princi dhe Princesha jonë e re e Uellsit, unë e di, do të vazhdojnë të frymëzojnë dhe udhëheqin bisedat tona kombëtare, duke ndihmuar në sjelljen e margjinalëve në terrenin qendror ku mund të jepet ndihma jetike”, tha në deklaratën e tij Mbreti.

Me këtë deklaratë, shënohet hera e parë që titulli i Princeshës së Uellsit përdoret zyrtarisht që nga princesha e ndjerë Diana.

Camilla, e cila u martua me Charles në prill 2005, zgjodhi të mos përdorte titullin Princesha e Uellsit për shkak të respektit për të ndjerën mbretërore, e cila vdiq në gusht 1997 në moshën 36-vjeçare dhe që ishte e lidhur me titullin, dhe në vend të kësaj vendosi të jetë Dukesha e Cornwall-it.

Foto: Getty Images

Kate, megjithatë, do të përdor titullin e dhënë më parë për vjehrrën e saj të ndjerë, me çiftin mbretëror duke përditësuar përsëri llogaritë e tyre zyrtare në mediat sociale për të pasqyruar ndryshimin.

“Princi dhe Princesha e Uellsit”, shkruhet tani në llogarinë e Kensington Royal në Twitter.

Sipas një burimi mbretëror, çifti është “përqendruar në thellimin e besimit dhe respektit të popullit të Uellsit me kalimin e kohës” dhe do t’i qasen roleve të tyre si Princi dhe Princesha e Uellsit “në mënyrën modeste dhe të përulur siç kanë bërë më parë”.

“Princesha e re e Uellsit vlerëson historinë e lidhur me këtë rol, por kuptohet që do të dëshirojë të shikojë nga e ardhmja ndërsa krijon rrugën e saj”, shtoi burimi. 

Të ngjashme