Lajme
Berlini kundër konferencës ndërkombëtare për Kosovën, e mbështet Lajçakun në punën e tij
Demokracia
11:49 | 18 Tetor 2023

Share:

Gjermania nuk e mbështet idenë e një konference rajonale apo një qasje të re ndaj dialogut Kosovë-Serbi, ka deklaruar Manuel Sarrazin, përfaqësues special i Gjermanisë për Ballkanin Perëndimor.

Duke folur për Euractiv në margjinat e Procesit të Berlinit, ai ka komentuar idenë e kryeministrit shqiptar Edi Rama për ngritjen e dialogut të mbështetur nga BE në një status “konferencë” që përfshin “big shots” dhe aktorë të tjerë kryesorë në tryezë.

“Unë nuk besoj se është e arsyeshme të shpikësh diçka të re pasi të kemi arritur një marrëveshje të mirë”, tha ai.

Pas sulmit terrorist në Banjskë, Kosova ka deklaruar se s’mund që dialogu të vazhdojë sikur s’ka ndodhur asgjë.

Por, Sarrazin tha se të dyja palët kanë qenë mjaft të qarta, të paktën në fjalët e tyre, se i qëndrojnë marrëveshjeve të arritura deri më tani, veçanërisht marrëveshjes së Ohrit dhe aneksit të saj nga viti 2023. Këto janë rënë dakord verbalisht, pasi presidenti serb Aleksandar Vuçiq refuzoi për të nënshkruar.

“Mendoj se është thelbësore të përpiqemi të kemi një zbatim rrugës dhe të regjistrojmë një histori pozitive hap pas hapi për ta bërë këtë të funksionojë”, tha ai.

Emisari tha se qeveria gjermane është e vendosur të mbështesë dialogun e lehtësuar nga BE dhe planin franko-gjerman që aktualisht është në tryezë. Për më tepër, ata “mbështesin fuqishëm” punën e të dërguarit të BE-së Miroslav Lajçak mes kritikave dhe shqetësimeve për një qasje të njëanshme.

“Nuk ka alternativë tjetër përveçse t’i përmbahemi dialogut dhe të përpiqemi për ta rikthyer zbatimin e marrëveshjes në binarë, dhe ne u bëjmë thirrje të dyja palëve që të angazhohen pozitivisht dhe në mënyrë konstruktive në këtë proces,” shtoi ai.

Sarrazin shtoi se “të gjithë” që ai njeh në Kosovë duan t’i përmbahen asaj që është rënë dakord në Ohër, duke përfshirë Asociacionin e Komunave Serbe.

“Përshkallëzimi nuk duhet të jetë një mjet për të shkatërruar dialogun shumë lehtë. Ne duhet t’i fusim ata në rrjetin e dialogut dhe kur ata të përpiqen të dalin, jo, ne duam t’ju kthejmë në rrugën e duhur me atë që kemi rënë dakord dhe nuk do t’ju lëmë thjesht të dilni nga kjo”, tha ai.

Sa i përket masave kundër Kosovës dhe masave të mundshme kundër Serbisë, Sarrazin tha se e ka të qartë se masat janë zgjidhja e fundit.

“Masat nuk janë asnjëherë një rrugë që duhet të ndiqen, por ndonjëherë nëse kërkojmë diçka të dukshme siç e kemi bërë me Kosovën dhe tani siç po bën Bashkimi Europian ndaj Serbisë, duhet të jetë gjithashtu e qartë se mosndjekja e tyre do të ketë pasoja”, tha ai.

Ai shtoi se BE-ja duhet të qëndrojë e palëkundur me politikat dhe pritshmëritë e saj dhe se progresi është i nevojshëm nga të dyja palët.

“Është pak për të ardhur keq sepse ne duam të ecim përpara me rajonin, ne nuk duam të marrim masa”, tha ai.

Sa i përket asaj nëse Kosova dhe vendet e tjera të rajonit mund të presin të jenë pjesë e BE-së deri në vitin 2030, datë e propozuar nga presidenti i Këshillit Evropian Charles Michel, Sarrazin tha: “Në fund, ne duam që ju, ne duam që Ballkani Perëndimor të jetë i njëjtë edhe në letër me nënshtetësi europiane si ne.”

“Gjithçka është e mundur, por varet nga rruga e reformës për të arritur një datë të tillë – jo ajo datë, por një datë. Të gjithë duhet të fillojnë të dorëzojnë dje në terren.”

Por Sarrazin pranoi një mospërputhje midis asaj që ofrohet dhe asaj që pritet.

Kur u pyet nëse ai mendon se BE-ja është vërtet serioze për zgjerimin dhe nëse momenti është në nivelin e duhur për të ecur përpara, Sarrazin ishte shumë i qartë.

“Unë mendoj se BE-ja është serioze. Gjermania është shumë serioze. Por duhet të përputhet edhe me të qenit serioz në rajon”, theksoi ai./Express/

Të ngjashme