Bale e nis me gol aventurën e re në Amerikë, realizon në stilin e tij
15:41 | 24 Korrik 2022

Në ndeshjen e tij të dytë, Gareth Bale bëri debutimin e tij me gol në MLS. Ylli uellsian, përforcimi i LAFC shënoi golin e tij të parë për ekipin dhe asistoi në fitoren 2-0 ndaj Sporting KC në ‘Children’s Mercy Park’.

Siç ishte rasti në debutimin e tij, sulmuesi uellsian e filloi nga stoli dhe hyri në pjesën e dytë. Javën e kaluar ai hyri si zëvendësues në minutën e 72-të kundër Nashville SC dhe tregoi shenja të cilësisë së tij.

Këtë të shtunë (e dielë në Europë) ai luajti edhe disa minuta, teksa hyri në minutën e 65-të në vend të Kwadwo Opokut. Me ekipin vendas, të detyruar të sulmonte për të barazuar, në fushë kishte hapësira që mund të përdoreshin nga Bale dhe ai e bëri.

Në një kundërsulm, Arango i dërgoi topin Bale, i cili e mori atë jashtë zonës dhe me këmbën e majtë shënoi golin që mbylli ndeshjen me rezultatin 0-2. Ylli i përforcimit të skuadrës, një nga figurat kryesore në MLS ishte i pranishëm dhe tregoi shenjën e tij të golave: drejtimin dhe këmbën e majtë vdekjeprurëse.

Bale luajti 25 minuta, shtatë më shumë se në ndeshjen e tij të parë, por tashmë ka shënuar një gol, kështu që ai ka filluar të tregohet dhe të duket më mirë, duke shpresuar se së shpejti trajneri Steve Cherundolo mund ta konsiderojë atë për të gjithë pjesën e dytë dhe pse jo, edhe për të qenë titullar.

Bale, 33 vjeç, vazhdon të tregojë shenja të cilësisë së tij dhe se nuk është në MLS për shëtitje. Tashmë ai ka luajtur në dy ndeshje radhazi, ka shënuar dhe e ka thënë vetë pak ditë më parë, se dëshiron tituj me skuadrën. Ndërkohë, ai do të shfrytëzojë rastin për të arritur në formën më të mirë të mundshme për Botërorin e Katarit 2022./Demokracia.com/