COVID-19KosovaSot:10Të gjitha:160,540|Bota 241,295,858
Prishtina 9 °C
Kuriozitete
Zbulohet një fabrikë vere 1500 vjeçare në Izrael
Demokracia
14:38 | 12 Tetor 2021

Share:

Share:

Share

Tweet

Podujeva në balotazh, garë e ngushtë mes VV-së ... Në komunën e Podujevës tashmë janë numëruar mbi 99 për qind e votave. Ku sipas këtyre rezult...

Një fabrikë masive e verës, që daton prej 1500 vitesh, është zbuluar në Izrael dhe është kantina më e madhe e njohur e verës e zbuluar ndonjëherë nga periudha Bizantine.

Objekti i sofistikuar i zbuluar në Yavne, mund të prodhojë deri në dy milionë litra verë në vit, sipas Autoritetit të Antikiteteve të Izraelit.

Për krahasim, Mbretëria e Bashkuar në tërësi tani prodhon vetëm tetë milionë litra në vit, transmeton Dailymail përcjellë Demokracia.

Arkeologët kaluan dy vjet gërmuan vendin 75,000 metra katrorë si pjesë e një lëvizjeje nga Autoriteti i Tokës i Izraelit, për të zgjeruar qytetin e Yavne në zonën përreth.

Ata gjetën pesë presa masive të verës, magazina për plakjen dhe tregtimin e verës, madje edhe furra për ndezjen e enëve prej balte të përdorura për ruajtjen e verës.

Fabrika e organizuar mirë dhe e strukturuar prodhoi verën rajonale të njohur si Gaza, ose Ashkelon, e cila më pas u eksportua në të gjithë Mesdheun./Demokracia.com/

 

Të gjitha