COVID-19KosovaSot:728 Të gjitha:166,862|Bota 329,154,731
Kuriozitete
Zbulohet imazhi sekret brenda pikturës së Botticelli, vepra në ankand me vlerë minimale 40 milionë dollarë
Demokracia
10:50 | 14 Janar 2022

Share:

Share:

Share

Tweet

Granit Xhaka tregon të vërtetën: Kjo është arsy... Tema e cila ka preokupuar gjithë shqiptarët ndër vite ishte mos ardhja e Granit Xhakës për ta p...

Vepra e artistit legjendar italian Sandro Botticelli, “Njeriu i pikëllimeve”, e datuar afërsisht në vitin 1500, është fshehur nga syri i publikut për qindra vjet, me sa duket me një sekret të vetin.

Piktura ka qenë në duar private që nga shekulli i 19-të, duke e penguar atë të studiohet nga afër nga ekspertët. Tani, pjesa është vendosur në ankand në Sotheby’s më 27 janar me një çmim minimal të garantuar prej 40 milionë dollarësh.

Dhe tashmë, një ekspert ka gjetur një sekret brenda pikturës.

Ndërsa kaloi pak kohë me punën kohët e fundit, nënpresidenti i vjetër i Sotheby’s dhe drejtori i pikturave, Chris Apostle, vuri re diçka të çuditshme: Ajo që dukej të ishte fillimi i një kompozimi të Madonës që shtrinte kokën e foshnjës Krishtit tek ajo. Kur rrotullohet me kokë poshtë dhe shikohet në infra të kuqe, detajet e kësaj “Madona të butësisë” janë veçanërisht të dukshme, raportoi CNN.

Një aspekt i panjohur i një pikture, i ashtuquajturi “nën vizatim” nuk është i padëgjuar, tha Apostulli. Në atë kohë, materiali mbi të cilin ai pikturoi, paneli, do të kishte qenë i shtrenjtë.

“Paneli ishte një mall i vlefshëm në Rilindje,” tha ai, kështu që ka kuptim që Botticelli nuk do të donte të hidhte kanavacën vetëm sepse kishte braktisur vizatimin e motivit të parë që kishte vendosur mbi të. Në vend të kësaj, duket se Botticelli thjesht ktheu panelin dhe krijoi punimin aktual mahnitës mbi të.

Dhe ndërsa paralelja ka të ngjarë të mos ishte e qëllimshme, kuptimi i errët i pikturës mbështet nocionin se disa vepra ndoshta duhet të braktisen.

“Mendoj se ka diçka në këtë foto që Botticelli po projekton, një kuptim që të gjithë do të vdesim, ka një ngarkesë të thellë emocionale,” tha Apostulli për interpretimin e tij të veprës, të cilën Botticelli do ta kishte pikturuar afër fundit të jetës së tij.

“Nëse ai do ta kishte përfaqësuar Krishtin të plotë dhe të ngurtë, kjo do të ishte më shumë si një ikonë; pak më e padepërtueshme.”

Të gjitha