COVID-19KosovaSot:106Të gjitha:229,571|Bota 554,457,074
Lajme
Vuçiq paralajmëron se do të bisedojë me Putinin të mërkurën ose të enjten
Demokracia
17:33 | 21 Maj 2022

Share:

Presidenti serb Aleksandar Vuçiq tha sot se ka shumë të ngjarë të bisedojë me homologun e tij rus Vladimir Putin të mërkurën ose të enjten.

“Për ne më e rëndësishme janë sasitë, nën dy është çmimi, nën tre është siguria e furnizimit, me të cilën nuk kemi pasur probleme deri më tani. Dy aspektet e para janë vendimtare”, tha Vuçiq, transmeton Demokracia.com.

Vuçiq, i cili hapi Panairin Ndërkombëtar të Bujqësisë në Novi Sad më herët sot me kryeministrin e Hungarisë, Viktor Orban, thotë se miqësia me Hungarinë është thelbësore për Serbinë dhe se nuk ka arsye që të dy vendet të shqetësohen për ushqimin.

Presidenti tha se çmimi i energjisë elektrike do të duhet të rritet, por sigurisht që nuk do të jetë “brenda natës”, dhe se autoritetet do të përpiqen ta mbajnë atë të ulët, edhe pse më të lartë se më parë.

Vuçiq tha se energjia elektrike në Serbi është më e lira në Evropë, më herët ishte në Ukrainë, që kur shpërtheu lufta, nuk është, siç është në Gjeorgji.

“Askush në Evropë nuk ka më një çmim si në Serbi. Është në thelb një kategori sociale në vendin tonë, që nuk është e drejtë me EPS-në, por është kështu”, tha Vuçiq.

“Ne do të kujdesemi që ta mbajmë çmimin ende jashtëzakonisht të ulët, por do të duhet të rritet në një moment,” shtoi presidenti.

Ai shpjegoi se edhe kur shpallet rritje e energjisë elektrike, duhet të kalojnë një apo dy muaj derisa të miratohet nga agjencia, kështu që sigurisht që nuk mund të ndodhë “brenda natës”.

Ai shtoi se duhet të ruhet stabiliteti financiar i vendit, por edhe të investohet shumë në EPS, që të mos gërmohen 60-70 mijë tonë, por 90 mijë ton qymyr dhe të bëhet sistemi i qëndrueshëm.

Ai theksoi se duhet të punohet edhe për ndërtimin e termocentraleve bërthamore, duke shtuar se sot ka biseduar me partnerët hungarez që Serbia të “hyjë” në një pjesë të termocentralit hungarez Pax, për të paguar 1.8 miliardë për pjesën e saj.

Serbia është i vetmi vend evropian që nuk i ka vendosur sanksione Rusisë dhe për këtë po kritikohet vazhdimisht. /Demokracia.com/

Të ngjashme