Lajme
Vendet që tashmë kanë mirëpritur vitin 2023
Demokracia
13:54 | 31 Dhjetor 2022

Share:

Kombet e ishullit të Paqësorit, Tonga, Samoa dhe Kiribati ishin të parët që festuan vitin e ri, kur ishte ora 5:00 e mëngjesit më 31 dhjetor, në Bregun Lindor të Shteteve të Bashkuara dhe ora 11:00 (standardi global). Më pas ishte Zelanda e Re, një orë më vonë.

Samoa është gjithmonë vendi i parë te i cili arrin Viti i Ri. Samoa Amerikane, fqinji i saj vetëm 101 milje larg, duhet të shikojë me zili dhe të presë një ditë të plotë deri në vitin tjetër.

Janë 39 orë të ndryshme lokale në përdorim – duke përfshirë dy që janë më shumë se 12 orë përpara UTC – që do të thotë se i duhen 26 orë që e gjithë bota të hyjë në Vitin e Ri.

Ja kur bota hyn në Vitin e Ri.

E shtunë, 31 dhjetor 2022

5:00 e mëngjesit- Samoa, Tonga dhe Ishulli i Krishtlindjeve/Kiribati

5:15-Ishujt Chatham/Zelanda e Re

6:00 e mëngjesit-Zelanda e Re (me disa përjashtime) dhe pesë lokacione/ishuj të tjerë, shkruan CNN, përcjell KosovaPress

Një shfaqje me dritë nga Skytower dhe ura e portit gjatë festimeve të Vitit të Ri në Auckland, Zelanda e Re, më 1 janar 2022.

7:00-Rajoni i vogël i Rusisë dhe shtatë vende të tjera

8:00-Pjesa më e madhe e Australisë dhe shtatë të tjera (përfshirë Melbourne-n dhe Sydney-n)

Fishekzjarret ndriçojnë qiellin mbi portin e Sidneit ndërsa ora shënon mesnatën e 1 janarit 2022 në Sydney, Australi.

8:30-Rajoni i vogël i Australisë (përfshirë Adelaide)

9:00-Queensland/Australi dhe gjashtë të tjera (përfshirë Brisbane)

9:30-Territori Verior/Australi (përfshirë Alice Springs)

10:00-Japonia, Koreja e Jugut dhe katër të tjera

10:15-Australi Perëndimore/Australi

11:00-Kina, Filipinet dhe 10 të tjera

Njerëzit hanë darkën në një restorant ndërsa një ekran transmeton presidenti kinez Xi Jinping duke mbajtur fjalimin e tij të Vitit të Ri në Pekin më 31 dhjetor 2021.

Mesdita-Pjesa më e madhe e Indonezisë, Tajlandës dhe shtatë të tjera

12:30-pasdite-Myanmar dhe Ishujt Cocos

13:00-Bangladeshi dhe gjashtë të tjera

13:15-pasdite-Nepali

13:30-India dhe Sri Lanka

Adhuruesit e Sikhut bëjnë një zhytje në Sarovar (rezervuar uji) i shenjtë gjatë perëndimit të diellit të fundit të vitit 2021 në prag të Vitit të Ri 2022, në Tempullin e Artë të faltores Sikh në Amritsar më 31 dhjetor 2021.

Ora 14:00-Pakistan dhe tetë të tjera

14:30 pasdite-Afganistan

15:00-Azerbajxhani dhe tetë të tjera

15:30-pasdite Iran

16:00-Moskë/Rusi dhe 22 të tjera

17:00-Greqia dhe 31 të tjera (përfshirë Egjiptin, Afrikën e Jugut dhe Rumaninë)

18:00-Gjermania dhe 45 të tjera (përfshirë Algjerinë, Italinë, Belgjikën dhe Francën)

19:00-Mbretëria e Bashkuar dhe 24 të tjera (përfshirë Portugalinë dhe Islandën)

20:00-Cabo Verde dhe dy të tjera

21:00-Rajonet e Brazilit dhe Gjeorgjisë Jugore

22:00-Shumica e Brazilit, Angetina dhe nëntë të tjera

22:30-Newfoundland dhe Labrador/Kanada

23:00-Disa rajone të Kanadasë dhe 28 të tjera

E diel, 1 janar 2023

Mesnatë SHBA (Bregu Lindor) dhe Kuba

1:00-SHBA (Qendrore), Meksikë dhe nëntë të tjera

2:00 e mëngjesit-SHBA (Mali) dhe dy të tjera

3:00-SHBA (Paqësor) dhe katër të tjera

4:00-SHBA (Alaska) dhe rajone të Polinezisë Franceze

4:30-Ishujt Marquesas/Polinezia Franceze

5:00 e mëngjesit-SHBA (Hawaii) dhe dy të tjera

6:00 e mëngjesit-Samoa Amerikane dhe dy të tjera

7:00-Pjesa më e madhe e ishujve të vegjël periferikë të SHBA-së (territoret e papërfshira të SHBA-së në Paqësor).

Të ngjashme