Lajme
Ukraina ul moshën e mobilizimit ushtarak me dy vjet
Demokracia
22:30 | 03 Prill 2024

Share:

Presidenti ukrainas Volodymyr Zelensky ka nënshkruar një ligj që ul moshën e mobilizimit ushtarak me dy vjet nga 27 në 25.

Kievi dhe Moska janë përballur të dy me humbje të mëdha në fushën e betejës pas dy vitesh luftë, por Rusia ka përfituar nga një avantazh i konsiderueshëm në fuqi punëtore.

Masa do të lejojë Ukrainën të thërrasë më shumë njerëz për të rimbushur rezervat e saj, pasi numri i vullnetarëve ka rënë.

Zelensky tha në dhjetor se 500 mijë ushtarë të tjerë duhej të mobilizoheshin.

Por të mërkurën, ai tha: “Ne nuk kemi nevojë për gjysmë milioni”.

Javën e kaluar, gjenerali më i lartë i Ukrainës tha se numri i kërkuar i ushtarëve të mobilizuar ishte “reduktuar ndjeshëm” pas një rishikimi të burimeve në dispozicion. Parlamenti i Ukrainës miratoi projektligjin në maj 2023, por ai nuk hyri në fuqi sepse Zelensky nuk e nënshkroi atë.

Në një lëvizje të veçantë, ministrat e jashtëm të NATO-s në Bruksel po diskutonin planet për një fond pesëvjeçar prej 100 miliardë eurosh (86 miliardë £) për të ofruar mbështetje ushtarake afatgjatë për Ukrainën.

I pyetur nëse shifra ishte e saktë, Sekretari i Përgjithshëm i NATO-s, Jens Stoltenberg tha se kuadri ishte ende për t’u vendosur, por aleatët e NATO-s ranë dakord se Ukrainës i duheshin më shumë para dhe për shumë vite.

“Mos bëni gabim, Ukraina mund të mbështetet në mbështetjen e NATO-s tani dhe për një kohë të gjatë”.

Rusia po “shtynte” në fushën e betejës në Ukrainë dhe po përpiqej të fitonte luftën duke “na pritur jashtë”, tha Stoltenberg.

Nuk ishte menjëherë e qartë se çfarë e shtyu Presidentin Zelensky të nënshkruante projektligjin dhe sa ushtarë shtesë mund të merrte tani Ukraina, megjithëse ai ka paralajmëruar më parë për planet që Rusia mund të ketë për të nisur një ofensivë pranverore ose verore.

Dhe të mërkurën, udhëheqësi ukrainas tha se Rusia ishte gati të mobilizonte 300 mijë trupa shtesë në qershor.

Ushtria ruse nuk ka komentuar mbi pretendimin.

Forcat ukrainase kishin shpresuar të merrnin përsëri pjesë të territorit të fituar nga Rusia, si dhe të prisnin linjat ruse të furnizimit në Krime – gadishulli jugor i Ukrainës i aneksuar ilegalisht nga Rusia në 2014.

Por pa epërsi ajrore dhe përballë mbrojtjeve të frikshme ruse, terreni kundërsulmues i Kievit u ndal në fillim të dimrit dhe ka frikë se forcat ruse mund të tejkalojnë Ukrainën.

Në muajt e fundit, Kievi ka ndërtuar në mënyrë aktive fortifikime mbrojtëse mes përparimeve të qëndrueshme ruse në Ukrainën lindore, duke përfshirë kapjen e qytetit strategjik të Avdiivka.

Vitin e kaluar, gjenerali ukrainas Oleksandr Tarnavskyi paralajmëroi se trupat tashmë ishin detyruar të zvogëlojnë disa operacione ushtarake për shkak të një rënieje të ndihmës së huaj.

Ukraina është mbështetur shumë në furnizimet perëndimore, veçanërisht në dërgesat e raketave me rreze të gjatë dhe sistemeve të mbrojtjes ajrore. Megjithatë, miliarda paund ndihma e SHBA dhe BE janë mbajtur në mes të grindjeve politike.

Në janar 2024, Zelensky tha se forcat e armatosura të Ukrainës numëronin 880,000, pa specifikuar se sa po luftonin në të vërtetë në vijën e frontit më shumë se 1,200 km (745 milje) në juglindje të vendit.

Në shkurt, ai tha se 31,000 ushtarë ukrainas ishin vrarë që nga fillimi i pushtimit të plotë të Rusisë në shkurt 2022, por zyrtarët amerikanë kanë thënë se numri i ushtarëve ukrainas të vrarë është të paktën 70,000 dhe deri në 120,000 të plagosur.

Presidenti rus Vladimir Putin ka thënë se më shumë se 600,000 trupa të tij po luftojnë në Ukrainë, por nuk ka treguar se sa prej tyre kanë humbur jetën atje.

Një raport i klasifikuar i inteligjencës amerikane i lëshuar në dhjetor vlerësoi se 315,000 ushtarë rusë ishin vrarë ose plagosur që nga fillimi i luftës – që sipas tij ishte pothuajse 90% e personelit ushtarak rus në fillim të pushtimit.

Të mërkurën, ministria e mbrojtjes e Rusisë tha se më shumë se 100,000 njerëz ishin regjistruar për të shërbyer në forcat e armatosura të vendit që nga fillimi i vitit.

Të ngjashme