Lajme
Ukaj për Kurtin: Nuk ka ku të adresojë shqetësimin për Lajçak, ka prishur raportet me të gjithë aleatët
Demokracia
20:50 | 19 Shtator 2023

Share:

Kryeministri i Kosovës, Albin Kurti, ka akuzuar emisarin e Bashkimit Evropian për dialogun, Miroslav Lajçak, për njëanshmëri dhe deformim të procesit të dialogut me Serbinë.

E për këtë, analisti politik, Fidan Ukaj, tha se kjo akuzë e Kurtit ndaj Lajçak nuk ka më ku të adresohet, pasi sipas tij, kryeministri “ka prishur raportet me ShBA-të dhe të gjithë aleatët tjerë evropianë”..

“Nëse e analizojmë planin e sekuencimit të propozuar nga Bashkimi Evropian dhe i shohim deklarimet e presidentit Vuçiq në vazhdimësi si kusht për të vazhduar implimentimin e marrëveshjeve, i bie që mund të jetë në sinkron me planin e BE-së, të propozuar nga Lajçak. Mirëpo, më shqetësuese është prishja e raporteve të Kurtit me të gjithë aleatët e Kosovës, e tashmë ky shqetësim i Kurtit, nuk ka ku të adresohet. Kjo pasi Shtetet e Bashkuara të Amerikës dhe aleatët tjerë evropianë, siç duket janë barrikaduar rreth facilituesit, Lajçak. Shqetësimi i Kurtit ndoshta është edhe i drejtë, po tashmë Kurti nuk ka ku të adresohet”, deklaroi Ukaj në emisionin “Ditari”.

I pyetur se a duhet të shkojë Kurti në ato tryeza diskutimi ku Lajçak është ndërmjetësues, Ukaj vlerësoi që kryeministri tanimë nuk ka zgjidhje tjetër, shkruan teve1.info.

“Në këtë rast, Bashkimi Evropian dhe Shtetet e Bashkuara të Amerikës, nuk dhanë ndonjë shenjë që do ta ndërrojnë ndërmjetësuesin, përkundrazi dhanë garanci për punën e tij. Kështu që, Kurti nuk ka zgjidhje tjetër, pos të vazhdojë takimet me Lajçak e me takimet e nivelit të lartë”, theksoi tutje Ukaj në Tëvë1.

Më tej, Ukaj pretendoi se Kurti ka vetëm dy zgjidhje në këtë rast.

“Kurti i ka vetëm dy zgjidhje në këtë rast. Implementimin e kërkesave të Bashkimit Evropian, së pari implementimin e kushteve për largimin e masave për mbajtjen e procesit zgjedhor dhe pastaj largimin e 50 përqindëshit të policisë, të cilët gjenden brenda objekteve komunale dhe përreth. Ose zgjidhja tjetër, largimi apo dorëheqja e tij dhe shkuarja e vendit në zgjedhje të reja”, deklaroi Ukaj tutje.

Ndërkaq, I dërguari i posaçëm i BE-së për dialogun Kosovë-Serbi, Miroslav Lajçak, ka reaguar pas akuzave të bëra një ditë më parë nga kryeministri Kurti, i cili në një konferencë për mediet e akuzoi atë për njëanshmëri ndaj Serbisë.

Lajçak theksoi se si BE dhe SHBA janë në të njëjtën linjë lidhur me situatën në Ballkanin Perëndimor.

“Gjithmonë e dobishme të rikonfirmojmë se ne ndajmë të njëjtin lexim të situatës në Ballkanin Perëndimor dhe ne jemi në të njëjtën linjë në lidhje me rrugën përpara”, ka shkruar ai.

Të ngjashme