Sport
UEFA mund të gjobisë Newcastle për një arsye të çuditshme
Demokracia
11:09 | 19 Shtator 2023

Share:

Newcastle po viziton Milanin në kuadër të xhiros së parë të Champions League nga ora 18:45.

Para ndeshjes, menaxheri Eddie Howe duhej të mbante një konferencë për shtyp në një kohë të paracaktuar, por kjo nuk ndodhi. Gjatë kohës së shtypit, ekuipazhi i Newcastle ishte në një fluturim mbi Francë dhe fluturimi i tyre u vonua me dy orë e 15 minuta. Për shkak të kësaj, anglezët u vonuan në konferencën për shtyp dhe UEFA i ndaloi ata të stërviten në San Siro, edhe pse ky është zakon para ndeshjes.

Newcastle ka shkelur nenin 73 të ligjit të UEFA-s dhe nuk ka pasur kohë për të bërë shtyp. UEFA nuk ishte e informuar për situatën dhe tani klubi anglez kërcënohet me ndëshkim. Në këtë grup luajnë edhe PSG dhe Borussia Dortmund, ndeshja e së cilës në Paris është caktuar për në orën 21:00. /Demokracia/

Të ngjashme