Lajme
Tre javë para 7 tetorit, dokumenti i IDF-së thuhet se kishte paralajmëruar se Hamasi po planifikonte të pushtonte dhe të merrte 250 pengje
Demokracia
21:42 | 17 Qershor 2024

Share:

Një dokument i hartuar nga Drejtoria e Inteligjencës Ushtarake e IDF-së më pak se tre javë para 7 tetorit paralajmëroi se Hamasi po stërvitej për një pushtim në shkallë të gjerë të Izraelit, gjatë të cilit pengjet do të merreshin masivisht, sipas transmetuesit publik Kan, duke cituar burime të paidentifikuara sigurie.

Çuditërisht, dokumenti i 19 shtatorit – i cili u shpërfill – vlerëson numrin e synuar të pengjeve në 200-250. Gjatë sulmit aktual të 7 tetorit, 251 pengje u morën ndërsa 1 mijë e 200 të tjerë u vranë, kryesisht civilë.

Raporte të ngjashme u lëshuan më pas nga media të tjera hebraike.

Dokumenti i detajuar përshkruan një seri ushtrimesh nga forcat elitare të grupit terrorist palestinez që kryen sulme në qytete dhe poste ushtarake izraelite, duke përfshirë mënyrën se si të mbahen peng ushtarët dhe civilët kur kthehen në Gaza, dhe në çfarë kushtesh ata mund të vriten.

Dokumenti u soll në vëmendje të zyrtarëve të lartë të inteligjencës, të paktën atij të Divizionit të Gazës. Qeveria dhe udhëheqësit e lartë ushtarakë kanë pohuar se ata nuk ishin paralajmëruar për një pushtim të planifikuar të afërt në atë kohë.

Raporti shton se skenari më ekstrem për të cilin Divizioni i Gazës kishte përgatitur para 7 tetorit ishte dhjetëra terroristë që thyen kufirin në tre pika – shumë më pak se 3 mijë që përfunduan duke hyrë në Izrael për sulm.

Të ngjashme