Lajme
Stërvitja më e madhe e NATO-s që nga Lufta e Ftohtë – paralajmërim për Putinin
Demokracia
20:23 | 30 Maj 2024

Share:

Operacioni i NATO-s “Steadfast Defender” vazhdon në të gjithë Evropën – stërvitjet më të mëdha që nga Lufta e Ftohtë. Stërvitja interpretohet gjerësisht si përgatitje ose simulim i një përgjigjeje ndaj një konflikti të mundshëm me Rusinë.

Tanket Leopard 2 qëllojnë me një goditje shurdhuese, ndërsa mjetet luftarake Puma i shtohen korit të frikshëm, të shoqëruar nga zhurma e teheve të helikopterit.

Fuqia e zjarrit e ekspozuar është kulmi i stërvitjes më të madhe të stërvitjes ushtarake të aleancës që nga Lufta e Ftohtë, e udhëhequr nga gjermanët dhe që zhvillohet disa milje nga kufiri lituanez me Bjellorusinë.

Qëllimi është të tregojë se si NATO mund të mbrojë krahun lindor të Evropës nga pushtimi, të ofrojë siguri për aleatët dhe një paralajmërim për presidentin rus, Vladimir Putin.

“Stërvitja e sotme dërgon një mesazh të qartë – një mesazh parandalimi për Rusinë”, tha gjenerali Carsten Breuer, shefi i mbrojtjes së Gjermanisë.

 

Rreth 90 mijë trupa nga 32 shtete anëtare kanë marrë pjesë në stërvitje si pjesë e stërvitjes Steadfast Defender gjatë gjashtë muajve të fundit në tokë, det dhe në ajër.

Dhe ndërsa Ukraina është fushëbetejë e vërtetë, simulimet e luftës në krahun lindor kanë shtuar rëndësinë.

Kjo është vija e parë e NATO-s nëse lufta në Ukrainë do të mbaronte, raporton skynews.

Shtetet baltike, përfshirë Lituaninë, thonë se Rusia është kërcënimi i tyre më i madh për sigurinë. Kjo është arsyeja pse Gjermania do të vendosë përgjithmonë 5000 trupa në zonë në vitet e ardhshme.

Është një pengesë e mirëpritur, sipas kolonelit Rimantas Jarmalavicius nga forcat e armatosura lituaneze, i cili ka luftuar më parë me rusët.

Herën e fundit, ai ishte një student që luftonte kundër Bashkimit Sovjetik për pavarësinë e vendit të tij.

“Më kujtohet mirë sistemi në të cilin kemi jetuar. Nuk dua që ato kohë të kthehen dhe nuk dua që fëmijët e mi të jetojnë në një vend të tillë si Bashkimi Sovjetik”, tha ai.

Pushtimi rus i Ukrainës tronditi edhe Gjermaninë në veprim.

Të ngjashme