Lifestyle
​Si ta parandalojmë rënien e flokëve në vjeshtë
Demokracia
22:11 | 15 Tetor 2022

Share:

Ndodh shpesh, gjatë ndryshimit të stinës së vjeshtës, të gjeni shumë qime në furçë pasi i keni krehur, ose në rroba, duke krijuar një efekt të shëmtuar.

Nuk ka nevojë të shqetësoheni shumë, sepse kjo rënie e flokëve është krejt normale, edhe për ata që i kushtojnë kujdes dhe vëmendje.

Zëvendësimi i shëndetshëm i flokëve lejon që lëkura të marrë frymë dhe të rinovohet. Megjithatë, nëse në situata normale flokët e humbur në ditë janë rreth 40 deri në 100, ato bëhen të tepërta dhe të rëndësishme kur numri rritet nga 100 në 200 qime në ditë. Këtu janë trajtimet më të mira të rënies së flokëve:

Masazh i lëkurës

Relaksues dhe stimulues në të njëjtën kohë, një masazh i këndshëm i kokës është gjithashtu i mirë për flokët. E dini se çfarë ju bëjnë shpesh gjatë larjes me shampo në sallone bukurie? Këtu, edhe e thatë, nëse bëhet çdo ditë, është një dhuratë nga perëndia. Masazhoni të gjithë kokën, nga zverku lart drejt majës për të përfunduar në tempujt dhe ballin. Stimuloni butësisht, por fort me majat e gishtave çdo centimetër, duke bërë lëvizje rrethore. Rezultati: Në këtë mënyrë stimulohet qarkullimi i gjakut, lëkura lulëzon dhe flokët fitojnë shëndet dhe shkëlqim, për pasojë nuk bien.

Aromaterapia e flokëve

Këtë herë shqisa juaj e nuhatjes do të duhet të jetë në pozitë të pasme, të gjitha trajtimet janë për flokët tuaj, madje edhe ato të aromaterapisë. Kombinoni 6 pika vaj esencial livando dhe 6 pika vaj esencial dafine me 100 ml vaj bazë bajame të ëmbël pak të ngrohur (ose edhe vaj kokosi ose susami). Masazhojeni masën e përftuar në lëkurën e gjithë kokës dhe lëreni të përthithet për rreth 15 minuta, më pas vazhdoni me larjen, duke shtuar 3 pika vaj esencial dafine në një shampo delicate. Rezultati: Aromatike, e butë dhe rezistente ndaj rënies së flokëve.

Kujdes nga uji

Ndonjëherë uji i rubinetit, megjithëse absolutisht i pijshëm, mund të jetë shumë gëlqeror ose të përmbajë klor të tepërt. Për të shmangur stresin e flokëve me larjet agresive, mund të zieni një tenxhere të madhe me ujë rubineti, në mënyrë që të avullojnë ato substanca të rënda dhe ta përdorni si për larje ashtu edhe për shpëlarje ose, për të parandaluar thinjat, përdorni atë si shpëlarjen e fundit të ujë ku keni zier disa lëkura patate.

Të ngjashme