Lifestyle
“Shqipëria destinacion me kosto të ulët”, revista italiane zbulon edhe 6 të tjera
Demokracia
12:15 | 30 Maj 2024

Share:

Plazhet e Alicantes dhe Selanikut nëse e doni detin, Sllovenia për ata që preferojnë malet, ose Hungaria turistike për ata që duan të zbulojnë kultura të reja gjatë verës. Këto janë disa nga gjashtë destinacionet me kosto të ulët vetëm pak orë nga Italia (përveç Shqipërisë tashmë shumë të njohur) për t’i zbuluar midis qershorit dhe shtatorit.

Kështu e nis shkrimin revista italiane Grazia.it, e cila ka përmbledhur disa destinacione për ata që duan të kursejnë para pa hequr dorë nga kënaqësia e një udhëtimi në vende te bukura, duke përmendur edhe vendin tonë Shqipërinë si destinacion shumë të njohur për koston e ulët.

Në përshkrimin e saj revista rendit vendet që duhet të vizitoni, kostot e udhëtimit dhe çmimin mesatar në një restorant.
Për të apasionuarit pas sportit është Agadir, në bregdetin e Marokut, ku një vakt në një restorant mund të kushtojë deri në dhjetë euro. Pastaj Giza, në Egjipt, nëse vapa nuk të tremb dhe nëse je një adhurues i madh i historisë dhe nëse e ke ushqyer prej kohësh ëndrrën për të zbuluar piramidat magjepsëse.

Agadir, Marok

Në bregun maroken, ky qytet është i destinuar të jetë një nga parajsat në tokë për adhuruesit e sërfit. Vitet e fundit janë ndërtuar dhjetëra hotele dhe resorte të reja, të gatshme për t’u ofruar turistëve të nesërm zgjime me pamje nga oqeani dhe plazhe private. Por tani për tani është e mundur të zbuloni këtë destinacion pa shpenzuar shumë.
Gjithashtu për të mos humbur, disa dhjetëra kilometra larg, janë ujëvara Imouzzer dhe Valle del Paradiso, më pas krokoparku, kushtuar mbrojtjes së krokodilëve. Edhe fluturimi është me kosto të ulët.

Debrecen, Hungari

Është qyteti i dytë i Hungarisë, pas Budapestit, nga i cili është nja dy orë e gjysmë larg me tren. Nëse nuk jeni person i plazhit dhe preferoni të eksploroni qytete gjatë verës, ky është destinacioni për ju.

Nuk duhet humbur, përveç shumë eventeve verore në qytet: Kolegji i Reformuar, Muzeu Déri, ​​Qendra e Artit Modern dhe Bashkëkohor Modem.
Dilni nga qyteti për në Pyllin e Madh, i cili gjithashtu krenohet me Aquaticum Spa dhe Rezervatin Natyror Hortobágy, i shpallur një sit i trashëgimisë botërore nga UNESCO.

Alicante, Spanjë

Është destinacioni i përsosur nëse ju pëlqen të shkoni në plazh dhe më pas të festoni. Disa fluturime me kosto të ulët mbërrijnë këtu dhe akomodimi nuk është aq i shtrenjtë sa në Ibiza ose Formentera. Mos humbisni Kështjellën Santa Barbara dhe ishullin Tabarca, por ka gjithashtu një muze të bukur të artit bashkëkohor dhe disa kisha. Ecni në Explanada de Espana dhe mbi 6 milionë pllaka mermeri me ngjyra që përbëjnë dyshemenë e saj.

Zbuloni aromat dhe shijet e produkteve vendase në treg, zhytyni në det dhe për disko gjatë gjithë natës shkoni në Benidorm aty pranë.

Selanik, Greqi

Dëshironi të shkoni në Greqi, por ishujt janë shumë të shtrenjtë? Zgjidhni Selanikun dhe rrethinat e tij. Mund të arrini atje me fluturime me kosto të ulët dhe ofron mundësinë për të notuar në ujëra të kristalta dhe për të zbuluar vende të mrekullueshme, pa u detyruar të paguani të njëjtat shuma të tepruara që shpenzohen gjatë verës në ishuj.
Zbuloni qytetin, i cili është një qendër e famshme portuale, më pas kaloni ditët tuaja në plazh në Epanomi, i cili quhet edhe plazhi i Potamos. Ju gjithashtu mund të merrni me qira një varkë dhe të gjeni limanin tuaj të ëndrrave.

Giza, Egjipt

Nëse vapa nuk ju tremb dhe këtë verë dëshironi të zhyteni në histori, zgjidhni Gizën, në Egjipt. Zbrisni në aeroportin e Kajros dhe rezervoni një hotel ose apartament. Çmimet janë ende shumë të përballueshme.

Triglav, Slloveni

Dëshironi të shkoni për ecje, por Italia veriore është shumë e shtrenjtë? Synoni Slloveninë, të cilën mund ta arrini direkt edhe me makinë.
Zona perfekte është ajo e malit Triglav: ju mund të bëni shëtitje të gjata për të gjitha nivelet, të flini në kamping dhe gjithashtu të zbuloni bukurinë e liqenit të Bled, jo shumë larg.

Të ngjashme