Sport
Shpjegohet: Pse Jude Bellingham dhe Trent Alexander-Arnold bënë festën e ‘ujkut’ në golin e yllit të Realit
Demokracia
18:27 | 17 Qershor 2024

Share:

Jude Bellingham ka shpjeguar festën e tij “ujku” me Trent Alexander-Arnold pasi shënoi golin e parë të Anglisë në Euro 2024.

Mesfushori i Real Madridit – i cili është plot besim pas triumfeve në La Liga dhe Ligën e Kampionëve në nivel klubi në sezonin 2023-2024 – i vendosi Tre Luanët në fillimin e përsosur kur shënoi me kokë brenda 13 minutave kundër Serbisë.

Bellingham shpërtheu një sërë festimesh – duke vendosur duart në veshët e tij, duke kryer një rrëshqitje me gjunjë dhe duke pozuar me krahë hapur përpara se të festonte me Alexander-Arnold.

Ai tha për atë akt, ku të dy ranë në një gju përpara se të vendosnin një dorë mbi fytyrën e tyre: “Festimi ishte nga një lojë që ne luajmë të quajtur “Ujku” dhe njëri nga stafi e mban gjithmonë fytyrën e tij kur ai e bën këtë, nuk e di se çfarë po ndodh”.

“Kështu që ishte më shumë një festë për stafin që bën kaq shumë punë çdo ditë dhe ata nuk do të marrin asnjë çmim si ky (trofeu i tij i lojtarit të ndeshjes) ose do të kenë momentet që ne kemi fushë, por ne i vlerësojmë aq shumë dhe është e rëndësishme të kalojmë nëpër turne që ta ruajmë atë atmosferë”.

Loja në fjalë sheh një lojtar të përzgjedhur si ‘ujk’ në një mister vrasjeje, ndërsa të gjithë i kanë sytë mbyllur, ndërsa të tjerët duhet të përcaktojnë se kush u zgjodh. Është një lojë që ka qenë popullore në skuadrën e Anglisë për një kohë.

Të ngjashme