Auto&Tech
Shitet Mercedes-Benz 280S që ishte i Mbretit të Suedisë
Demokracia
10:19 | 18 Shtator 2023

Share:

Makinat që kanë lidhje me familjet mbretërore janë rrallë të disponueshme në treg dhe një shembull i tillë është Mercedes-Benz 280S i vitit 1973.

Bëhet fjalë për një makinë që dikur i përkiste mbretit suedez Carl XVI Gustaf dhe ankandi fillon më 21 shtator. Shitësi Bilweb Auctions vlerëson se pronari i ri do të ndajë midis 120,000 dhe 150,000 korona suedeze, ose midis 10,000 dhe 12,600 euro.

Mbreti Carl XVI Gustaf u ul në fronin suedez në vitin 1973 dhe në të njëjtin vit familja bleu Mercedesin e treguar në foto. Gustaf është monarku më jetëgjatë në historinë e Suedisë dhe i pari që ka sunduar për 50 vjet.

Mercedesi duket mjaft “spartan” në krahasim me atë që do të pritej nga një makinë e përdorur për të transportuar anëtarët e familjes mbretërore. Është modeli 280S, versioni bazë i S-Class në atë kohë. Funksionohet nga një motor 2.8 litërsh me 6 cilindra me një karburator Solex, i cili zhvillon 158 kuaj fuqi dhe lidhet me një kambio automatike me katër shpejtësi. Pjesa e brendshme është e veshur me një kombinim të pëlhurës blu dhe vinyl, ndërsa klimatizimi nuk është pjesë e pajisjes.

Mercedesi qëndroi në familjen mbretërore nga marsi 1973 deri në qershor 1979, aktualisht është në gjendje solide duke marrë parasysh moshën e tij, por ka nevojë për vëmendje që të jetë sërish i denjë për statusin mbretëror. Trupi është i dëmtuar, mungojnë disa detaje, sedilja e shoferit është e dëmtuar dhe ka nevojë për pastrim të plotë. Makina ka përshkuar 332,619 kilometra.

Nga rruga, kjo gjeneratë e S-Class mban përcaktimin W116, ajo u prodhua nga viti 1972 deri në 1979, dhe 473,035 njësi u larguan nga uzina Sindelfingen.

Modeli 450SEL 6.9 i kësaj gjenerate ishte i fokusuar në performancën dhe përdorte një motor V8 që jepte 286 kf. Gjithashtu, ai ishte i pajisur me suspension vetënivelues hidropneumatik.

Të ngjashme