Sport
Shfaqet favoriti i qartë për të zëvendësuar Jurgen Kloppin si trajner i Liverpoolit
Demokracia
20:43 | 02 Prill 2024

Share:

Një favorit i qartë është shfaqur në shanset e fundit për të zëvendësuar Jurgen Klopp si trajner i Liverpoolit këtë verë.

Trajneri gjerman do t’i japë fund qëndrimit të tij gati nëntëvjeçar në Anfield në fund të këtij sezoni, pasi ka njoftuar vendimin e tij tronditës për t’u larguar.

Një mori strategësh të nivelit të lartë janë lidhur me marrjen e rolit, duke përfshirë Xabi Alonson të Bayer Leverkusen, Roberto De Zerbi të Brighton dhe Thomas Tuchel të Bayern Munich.

Alonso shihej prej kohësh si favoriti për të marrë këtë detyrë – pavarësisht interesimit nga Bayern Munich – përpara se të njoftonte se do të mbetej me Leverkusenin për sezonin e ardhshëm.

Ditët e fundit, lidhjet janë rritur me trajnerin e Sporting Lisbonës, Ruben Amorim, i cili besohet se ka ‘shumë admirues’ brenda Anfield.

Amorim ka qenë në menaxhim vetëm që nga viti 2018, por ka fituar pesë trofe në Sporting që nga ardhja e tij në vitin 2020 dhe vlerësohet si një nga trajnerët taktikisht më të zgjuar në futbollin botëror.

Ai madje është quajtur si ‘The Special One 2.0’, duke iu referuar Jose Mourinhos, nga disa media portugeze – megjithëse Amorim ka hedhur poshtë çdo krahasim me trajnerët e tjerë.

Këtu janë shanset aktuale për të zëvendësuar Klopp në Liverpool nëpërmjet Oddschecker:

Ruben Amorim (Sporting Lisbonës) – 4/6
Roberto De Zerbi (Brighton) – 11/2
Julian Nagelsmann (Gjermani) – 15/2
Xabi Alonso (Bayer Leverkusen) – 14/1
Pep Lijnders (Liverpool, asistent) – 16/1
Thomas Tuchel (Bayern Munich) – 20/1.

Të ngjashme