Auto&Tech
Senatorët amerikanë përkrahin Bidenin për të ndaluar TikTok
Demokracia
20:34 | 07 Prill 2023

Share:

Dy senatorë amerikanë që propozuan t’i jepnin administratës Biden kompetenca të reja për të ndaluar aplikacionin e videove të shkurtra në pronësi kineze TikTok të enjten hodhën poshtë kritikat duke argumentuar se kjo është mënyra më e mirë për të adresuar shqetësimet e sigurisë në lidhje me një gamë të gjerë aplikacionesh në pronësi të huaj.

Senatorët Mark Warner, një demokrat dhe John Thune, një republikan, propozuan muajin e kaluar Aktin Kufizues që do t’i jepte Departamentit të Tregtisë autoritet të ri për të rishikuar, bllokuar dhe adresuar një sërë transaksionesh që përfshijnë teknologjinë e huaj të informacionit dhe komunikimit që paraqesin rreziqe të sigurisë kombëtare.

“Ligji ynë është projektuar për të modernizuar autoritetet ekonomike ndërkombëtare të presidentit për epokën digjitale, për të vendosur parmakë të rëndësishëm në autoritetin presidencial, për t’i dhënë Kongresit autoritetin për të përmbysur disa vendime të marra nga presidenti dhe për të krijuar një proces të bazuar në rrezik për t’u marrë me kundërshtarin e huaj. teknologjisë”, thanë Warner dhe Thune në një artikull të publikuar nga Wall Street Journal, raporton Reuters, përcjell Telegrafi.

Shtëpia e Bardhë dhe 26 senatorë mbështesin Aktin Kufizues që do të zbatohej për teknologjitë e huaja nga Kina, Rusia, Koreja e Veriut, Irani, Venezuela dhe Kuba. Kritikët thonë se ligji është tepër i gjerë dhe dëmton liritë civile të amerikanëve, duke përfshirë më shumë se 150 milionë përdorues amerikanë të TikTok.

Komiteti Republikan i Shërbimeve Financiare të Dhomës së Përfaqësuesve postoi në një postim të bërë javën e kaluar në Twitter shkruajtën se Akti i Kufizimit do ta bënte Departamentin e Tregtisë “një diktator mbi tregtinë, sanksionet, investimet, kriptovalutat dhe më shumë”.

Senatorët mohuan që me këtë ligj synonin përdoruesit individualë ose njerëzit që përdorin një rrjet privat virtual për të hyrë në TikTok.

“Një fushatë lobimi intensive dhe e mirëfinancuar nga kompania kineze ka keqinterpretuar ligjin tonë me keqbesim”, shkruan ata. “Nuk është e vështirë të kuptosh pse: Fitohen para duke lejuar TikTok të vazhdojë operacionet e tij aktuale në SHBA dhe në fakt nuk bëhet shumë në drejtimin e mbrojtjes së qytetarëve amerikanë nga kërcënimet e sigurisë kombëtare”, vazhduan tutje dy senatorët.

TikTok, i cili nuk komentoi menjëherë të enjten, thotë se ka shpenzuar më shumë se 1.5 miliardë dollarë në përpjekjet e tyre rigoroze rreth sigurisë së të dhënave dhe hedh poshtë akuzat për spiunazh.

Administrata Biden u ka kërkuar pronarëve kinezë të TikTok të heqin aksionet e tyre ose të përballen me një ndalim nga SHBA. Më parë, ose në vitin 2020, përpjekjet e Presidentit Donald Trump për ndalimin e TikTok u bllokuan nga gjykatat amerikane.

Të ngjashme
Auto&Tech • 29 Maj 2024