COVID-19KosovaSot:258Të gjitha:230,395|Bota 557,809,123
Lajme
Rusia pretendon se ka shkatërruar dërgesën e armëve perëndimore në Ukrainë
Demokracia
13:02 | 21 Maj 2022
Ilustrim

Share:

Rusia thotë se ka shkatërruar një ngarkesë të madhe armësh të dërguara nga vendet perëndimore për të ndihmuar Ukrainën.

Kjo dërgesë është hedhur në erë pranë një stacioni hekurudhor në rajonin verior Zhytomyr, në perëndim të Kievit, duke përdorur raketa të lëshuara nga deti, citohet të ketë thënë ministria ruse e mbrojtjes nga agjencia e lajmeve Interfax, shkruan BBC, transmeton Demokracia.com.

Ministria tha se armët ishin të destinuara për forcat ukrainase në rajonin lindor të Donbasit.

Rusia gjithashtu thuhet se ka sulmuar një bazë stërvitore për forcat e operacioneve speciale ukrainase, si dhe objektet e magazinimit të karburantit pranë qytetit port jugor të Odesas.

Nuk ishte e mundur që BBC të verifikonte në mënyrë të pavarur pretendimet e bëra./Demokracia.com/

Të ngjashme