COVID-19KosovaSot:106Të gjitha:229,571|Bota 554,457,074
Lajme
Rusia po komploton operacionin me “flamur të rremë” për të justifikuar pushtimin në Ukrainë
Demokracia
19:32 | 14 Janar 2022

Share:

SHBA ka informacione që tregojnë se Rusia ka paracaktuar një grup operativësh për të kryer një operacion me flamur të rremë në Ukrainën lindore, kështu ka bërë të ditur një zyrtar amerikan për CNN.

Ky grup operativësh po bëjnë përpjekje për të krijuar një pretekst duke e përdoru një flamur të rremë për një pushtim, shkruan CNN, transmeton Denokracia.com.

Zyrtari tha se SHBA ka prova se operativët janë të trajnuar në luftën urbane dhe në përdorimin e eksplozivëve për të kryer akte sabotimi kundër forcave prokure të Rusisë.

Pretendimi i bën jehonë një deklarate të lëshuar nga Ministria e Mbrojtjes e Ukrainës ditën e sotme, e cila tha se shërbimet speciale ruse po përgatisin provokime kundër forcave ruse në një përpjekje për të inkuadruar Ukrainën.

Këshilltari i Sigurisë Kombëtare Jake Sullivan la të kuptohet për inteligjencën gjatë një konference me gazetarët të enjten.

Ministria e Mbrojtjes e Ukrainës tha në një deklaratë të premten se “njësitë ushtarake të vendit agresor dhe satelitët e tij marrin urdhra për t’u përgatitur për provokime të tilla”.

Zbulimi i inteligjencës amerikane vjen pas takimeve diplomatike njëjavore midis zyrtarëve rusë dhe perëndimorë mbi grumbullimin e dhjetëra mijëra trupave nga Rusia përgjatë kufirit të Ukrainës.

Por bisedimet dështuan për të arritur ndonjë përparim, pasi Rusia nuk do të angazhohej për të de-përshkallëzuar dhe zyrtarët amerikanë dhe të NATO-s thanë se kërkesat e Moskës duke përfshirë që NATO të mos pranonte kurrë Ukrainën në aleancë.

Një numër i faqeve të internetit qeveritare të Ukrainës u goditën sot nga një sulm kibernetik.

Zyrtari amerikan tha se administrata e Biden beson se Rusia mund të përgatitet për një pushtim në Ukrainë që mund të rezultojë në shkelje të përhapura të të drejtave të njeriut dhe krime lufte nëse diplomacia nuk arrin të përmbushë objektivat e saj.

“Ushtria ruse planifikon të fillojë këto aktivitete disa javë përpara një pushtimi ushtarak, i cili mund të fillojë midis mesit të janarit dhe mesit të shkurtit”, ka thënë një zyrtar.

Shtetet e Bashkuara kanë parë gjithashtu akterët e ndikimit rus të fillojnë të paraqesin audiencën ruse për një ndërhyrje, tha zyrtari, duke përfshirë edhe duke theksuar narrativat për përkeqësimin e të drejtave të njeriut në Ukrainë dhe rritjen e militantizmit të liderëve ukrainas./Demokracia.com/

 

 

Të ngjashme