COVID-19KosovaSot:10Të gjitha:160,540|Bota 241,295,858
Prishtina 9 °C
Barazia
Reuters: Shqipëria e votoi qeverinë e parë të dominuar nga gratë
Demokracia
10:47 | 17 Shtator 2021

Share:

Share:

Share

Tweet

Podujeva në balotazh, garë e ngushtë mes VV-së ... Në komunën e Podujevës tashmë janë numëruar mbi 99 për qind e votave. Ku sipas këtyre rezult...

Agjencia e njohur e lajmeve, Reuters, ka raportuar për votimin e kabinetit të ri qeveritar në Shqipëri, duke e theksuar faktin se kjo është qeveria e parë e mbizotëruar nga gratë që nga hyrja në fuqi e sistemit pluralist para tri dekadave.

Pas një seance parlamentare që zgjati më shumë se 20 orë, Edi Rama u votua për kryeministër për herë të tretë pas fitores bindëse në zgjedhjet e prillit. Në kabinetin me 17 anëtare, 12 do të jenë gra, shkruan reuters.

“Beteja kundër diskriminimit gjinor dhe dhunës në familje mbetet shumë e hapur dhe larg fitores. Ka ende forca diskriminuese dhe energji negative që veprojnë sot në shoqërinë tonë në dëm të grave dhe vajzave”, tha Rama para se deputetët ta votonin kabinetin e tij me 77 vota për.

Olta Xhaka do të vazhdojë të shërbejë si ministre e Punëve të Jashtme, ndërsa e ardhura e re, Delina Ibrahimaj, ish-drejtoreshë e autoritetet shtetëror të taksave, do të udhëheqë Ministrinë e Financave dhe Ekonomisë.

Rama tah se luftimi i krimit dhe korrupsionit do të jenë prioritet në mandatin e tretë, transmeton express. Qeveria e re ka paraparë rritje ekonomike prej rreth 4 për qind në nivel vjetor pas rënies prej 3.3 për qind vitin e kaluar për shkak të pandemisë.

Shqipëria është anëtare e NATO-s dhe synon që në të ardhmen të anëtarësohet në Bashkimin Evropian, por mungesa e reformave dhe ngurrimi nga anëtaret e BE-së për zgjerim të mëtejmë e kanë ngadalësuar procesin e anëtarësimit.

Të gjitha