Lifestyle
Recetë e vjetër për pite me lakra turshi
Demokracia
09:42 | 29 Janar 2023

Share:

E shkriftë dhe me shumë fill!

Gatuani piten me lakra turshi sipas recetës së vjetër të gjysheve dhe do të jetë e butë dhe e shijshme, ndërkaq për ata të cilët mbajnë dietë është ideale për racion të shpejtë, transmeton Telegrafi.

Përbërësit:

– ½ kg kore të gatshme për pite;
– 1 lakër turshi;
– 2 qepë;
– piper i zi i bluar;
– vaj;
– ujë.

Përgatitja:

Grini lakrën në kube të imta. Në një tenxhere të thellë në vaj fërgoni qepën e grirë imët derisa të zbutet.

Qepën e zbutur shtojani lakrës së grirë dhe fërgoni në temperaturë mesatare duke i shtuar pak ujë në mënyrë që lakra të zbutet.

Kur ta fërgoni lakrën qitni vetëm piper.

Assesi mos i shtoni erëza apo kripë, sepse lakra është mjaft e njelmët.

Ju bëftë mirë. 

Të ngjashme