COVID-19KosovaSot:42Të gjitha:108,073|Bota 195,565,304
Prishtina 34 °C
Lifestyle
Receta perfekte për darkën e së dielës: Makarona të pjekura me djathë feta
Demokracia
10:00 | 13 Qershor 2021

Share:

Share:

Share

Tweet

​Fillon seanca, pritet miratimi i rishikimit të... Deputetët e Kuvendit të Kosovës janë mbledhur të mërkurën për ta miratuar në lexim të dyt...

Ne ju sjellim një recetë për një version pak të modifikuar

Përbërësit:

– 6 domate qershi;
– borzilok;
– vaj ulliri;
– 150 g kërpudha;
– 5 thelpinj hudhre;
– 200 g djathë feta;
– 120 g makarona (gatuajini për 10 minuta);
– 50 g proshutë.

Përgatitja: Qitni domate, kërpudha dhe hudhër në një tigan.

Qitni sipër vaj ulliri. Shtoni kripë, borzilok të thatë dhe përzieni. Vendosni feta në mes dhe hidhni sipër vajin e ullirit dhe borzilokun.

Vendoseni në furrë në 200 Celsius 25 – 30 minuta.

Gatuajini makaronat sipas udhëzimeve.

Kur të jetë gati djathi feta, shtypni butësisht gjithçka, shtoni makaronat, rukolën dhe proshutën të prerë në kubikë dhe fërgoni.

Të gjitha
Lajme • 28 Korrik 2021