Lajme
Putin po udhëton jashtë vendit për herë të parë që nga lëshimi i urdhrit për arrestimin e tij
Demokracia
13:44 | 19 Shtator 2023

Share:

Presidenti rus Vladimir Putin do të udhëtojë në Pekin në tetor për bisedime me homologun e tij kinez Xi Jinping, udhëtimi i tij i parë i njohur jashtë vendit që kur Gjykata Ndërkombëtare Penale (ICC) lëshoi ​​një urdhër arresti për të. Nikolai Patrushev, sekretari i Këshillit të Sigurimit të Rusisë, tha se përpjekja e Perëndimit për të frenuar Rusinë dhe Kinën duhet të thellojë bashkëpunimin midis dy fuqive.

“Ne presim me padurim bisedime të plota dypalëshe midis presidentit rus Vladimir Putin dhe presidentit kinez Xi Jinping në tetor në Pekin”, tha Patrushev në një takim në Moskë me ministrin e Jashtëm kinez Wang Yi, cituar nga agjencia e lajmeve Interfax.

Putin do të marrë pjesë në Forumin e tretë Brez dhe Rrugë, në të cilin Xi e ftoi gjatë një vizite në Moskë në mars. Ditë para vizitës së Xi, Gjykata Ndërkombëtare Penale (ICC) lëshoi ​​një urdhër arresti për Putinin për dëbimin e paligjshëm të qindra fëmijëve nga Ukraina, të cilin Moska e mohon.

Kremlini tha se urdhri ishte dëshmi e armiqësisë perëndimore ndaj Rusisë, e cila ka nisur procedimet penale kundër prokurorëve të GJNP-së dhe gjyqtarëve që lëshuan urdhër. Patrushev, një aleat i ngushtë i Putinit, tha se Rusia dëshiron të zhvillojë lidhjet e saj me Kinën, shkruan Demokracia.

“Rusia është e përkushtuar për zhvillimin progresiv dhe forcimin e marrëdhënieve ruso-kineze”, tha Patrushev, duke shtuar se të dy fuqitë kanë një “partneritet gjithëpërfshirës dhe bashkëpunim strategjik”./Demokracia

Të ngjashme