OpEd
Pse objektivi i ardhshëm i Putinit mund të jetë Ballkani
Demokracia
11:26 | 30 Maj 2024

Share:

Rusia mund të ndezë tensionet në Ballkan dhe të krijojë një luftë të re, tha kryediplomatja e Kosovës për NatSec Daily.

Në një intervistë në ambasadën e Kosovës përballë Katedrales Kombëtare në Uashington, Ministrja e Jashtme Donika Gërvalla paralajmëroi se ambiciet territoriale të Presidentit rus Vladimir Putin nuk ndalen në kufirin ukrainas – dhe se fitorja e Ukrainës kundër Rusisë do të siguronte stabilitet në Ballkanin e trazuar prej kohësh.

“Strategjia e Putinit është të mbajë Perëndimin të hutuar me konflikte të ndryshme,” tha ajo. “Pra, një luftë tjetër në Ballkan do të ishte shumë e mirëpritur nga Rusia”.

Kosova në veçanti është një objektiv tërheqës për Putinin, shtoi ajo, sepse prosperiteti i vendit minon argumentin e tij se Perëndimi nuk mund të ndihmojë vendet e ish-bllokut lindor.

“Putini flet çdo javë për Kosovën,” tha ajo. “Nuk ka të bëjë me rëndësinë gjeopolitike të Kosovës, por ka të bëjë me faktin se Kosova është një histori suksesi e Perëndimit, një histori suksesi e Shteteve të Bashkuara të Amerikës, është një histori suksesi e NATO-s, një histori suksesi e perëndimit dhe vendeve europiane.”

Kosova në veçanti është një objektiv tërheqës për Putinin, tha Gërvalla

Paralajmërimi i Gërvalla-Schwarz vjen pasi kombet e tjera europiane kanë shprehur publikisht shqetësimet e tyre për agresionin në rritje të Putinit ndaj fqinjëve të saj. Javën e kaluar, Suedia tha se Putin po shikonte ishullin e rëndësishëm strategjik balltik të Gotland . Kryeministri Petteri Orpo paralajmëroi se Rusia tashmë po sulmon fqinjët e saj duke përdorur taktika hibride. Dhe Bashkimi Europian dënoi gjithashtu Rusinë për heqjen e bombave që përcaktojnë kufirin e saj lumor me Estoninë .

Në të njëjtën kohë, qeveria e ekstremit të djathtë të Serbisë po afrohet më shumë me Moskën dhe po promovon mohimin e gjenocidit boshnjak. Beogradi nisi një fushatë lobimi për të provuar të mposhtte një rezolutë të OKB-së që kujtonte masakrën e 8.000 burrave dhe djemve boshnjakë në qytetin e Srebrenicës në vitin 1995, një nga mizoritë më famëkeqe të Luftërave Ballkanike. Rezoluta përfundimisht kaloi në asamblenë e përgjithshme javën e kaluar.

Të dyja anët e Atlantikut janë shqetësuar se Serbia mund të përpiqet të rimarrë Kosovën, pasi lideri i vendit Aleksander Vuçiç flirton me retorikën për një “Serbi të madhe” që përfshin Serbinë, Kosovën dhe Bosnje-Hercegovinën. Përleshjet ndodhën midis dy palëve në kufirin verior të Kosovës në shtator. Grupi paraushtarak rus Wagner gjithashtu mban një prani në rajon dhe ka trajnuar grupe paraushtarake serbe në të kaluarën.

Në një deklaratë për NatSec Daily, Departamenti i Shtetit tha se mbështet dialogun e lehtësuar nga BE-ja “si rruga për të arritur një marrëdhënie paqësore dhe produktive midis dy vendeve”.

“Lufta e agresionit të Rusisë kundër Ukrainës dhe përpjekjet e saj keqdashëse në Ballkanin Perëndimor nënvizojnë urgjencën dhe rëndësinë e këtyre prioriteteve”, vazhdoi deklarata.

Serbia dhe Rusia, nga ana e tyre, kanë mohuar akuzat e Kosovës dhe thonë se janë të përkushtuara për zgjidhjen e tensioneve në mënyrë paqësore. Ambasada e Serbisë në Uashington tha në një deklaratë për NatSec Daily “disa aktorë në rajon po përpiqen të krijojnë një narrativë të pavërtetë për të ndjekur interesat e tyre politike” dhe tha se Serbia “është me vendosmëri kundër çdo konflikti rajonal”.

Ambasada ruse në Uashington nuk iu përgjigj kërkesave të NatSec Daily për koment.

Burimi: NatSec Daily/Përshtati Gazeta Si

Të ngjashme