COVID-19KosovaSot:42Të gjitha:108,073|Bota 195,565,304
Prishtina 38 °C
Kuriozitete
Pse disa njerëz kanë efekte anësore pas vaksinave COVID-19?
Demokracia
14:00 | 12 Qershor 2021

Share:

Share:

Share

Tweet

Kurti mbledh ministrat, nuk dihet se çfarë do t... Qeveria e Kosovës pritet që sot të mbajë mbledhje nga ora 13:00. Kjo është bërë e ditur për...

Efektet anësore të përkohshme përfshirë dhimbjen e kokës, lodhjen dhe ethet janë shenja që sistemi imunitar po rimëkëmbet, një përgjigje normale ndaj vaksinave. Edhe këto janë të zakonshme.

“Një ditë pas marrjes së këtyre vaksinave, unë nuk do të planifikoja asgjë që ishte një aktivitet i rëndë fizik,” tha Dr. Peter Marks, shefi i vaksinave i Administratës Amerikane të Ushqimit dhe Barnave, i cili përjetoi lodhje pas dozës së tij të parë.

Ja çfarë po ndodh: Sistemi imunitar ka dy krahët kryesorë dhe e para godet sa më shpejt që trupi zbulon një ndërhyrës të huaj. Qelizat e bardha të gjakut mblidhen në vend, duke nxitur inflamacion që është përgjegjës për të dridhura, hidhërim, lodhje dhe efekte të tjera anësore.

Ky hap i përgjigjes së shpejtë të sistemit tuaj imunitar tenton të zbehet me moshën, një arsye që të rinjtë raportojnë efekte anësore më shpesh sesa të rriturit e moshuar. Gjithashtu, disa vaksina thjesht shkaktojnë më shumë reagime sesa të tjerët.

Thënë kjo, të gjithë reagojnë ndryshe. Nëse nuk keni ndjerë asgjë në ditë ose dy pas secilës dozë, kjo nuk do të thotë që vaksina nuk po funksionon.

Prapa skenave, shkrepjet gjithashtu vënë në lëvizje pjesën e dytë të sistemit tuaj imunitar, i cili do të sigurojë mbrojtjen e vërtetë nga virusi duke prodhuar antitrupa.

Një efekt tjetër anësor i bezdisshëm: Ndërsa sistemi imunitar aktivizohet, ai gjithashtu ndonjëherë shkakton ënjtje të përkohshme në nyjet limfatike, të tilla si ato nën krah. Gratë inkurajohen të caktojnë mamografi rutinë përpara vaksinimit COVID-19 për të shmangur gabimin e një nyje të fryrë si kancer.

Jo të gjitha efektet anësore janë rutinë. Por pas qindra miliona dozave të vaksinave të administruara në të gjithë botën dhe monitorimit intensiv të sigurisë janë identifikuar disa rreziqe serioze. Një përqindje e vogël e njerëzve që morën vaksina të bëra nga AstraZeneca dhe Johnson & Johnson raportuan një lloj të pazakontë të mpiksjes së gjakut. Disa vende i kanë rezervuar ato shkrepje për të rriturit e moshuar por autoritetet rregullatore thonë se përfitimet e ofrimit të tyre tejkalojnë rreziqet.

Njerëzit gjithashtu herë pas here kanë reagime serioze alergjike. Kjo është arsyeja pse ju kërkohet të qëndroni rreth 15 minuta pasi të keni marrë çdo lloj vaksine COVID-19 për të siguruar që çdo reagim të trajtohet menjëherë.

Më në fund, autoritetet po përpiqen të përcaktojnë nëse inflamacioni i përkohshëm i zemrës që mund të ndodhë me shumë lloje të infeksioneve gjithashtu mund të jetë një efekt anësor i rrallë pas vaksinave të mARN, lloji i bërë nga Pfizer dhe Moderna. Zyrtarët shëndetësorë amerikanë ende nuk mund të tregojnë nëse ka një lidhje, por thonë se po monitorojnë një numër të vogël raportesh, kryesisht adoleshentë meshkuj ose të rinj të rritur.

Të gjitha