Lajme
Presidentja e Maqedonisë së Veriut bën një veprim skandaloz, e fshin gjuhën shqipe nga faqja zyrtare
Demokracia
23:03 | 30 Maj 2024

Share:

Gjuha shqipe në faqen e presidencës së Maqedonisë së Veriut më nuk ekziston.

Kjo, pasi është larguar opsioni që shfaq përmbajtjen në gjuhën shqipe dhe e njejta mund të lexohet vetëm në gjuhën maqedone.

Ky ndryshim vjen pas zgjedhjes së presidentes së rë, Gordana Siljanovska-Davkova nga VMRO-DPMNE.

Kujtojmë se e gjithë fushata që VMRO zhvilloi në këto zgjedhje ishte anti-shqiptare, kundër BDI-së dhe ligjeve që avancuan gjuhën, flamurin dhe të arriturat shqiptare në Maqedoninë e Veriut./Indeks.mk

Të ngjashme