ShowBiz
Pesë herët kur Princesha Diana ka thyer rregullat mbretërore
Demokracia
15:13 | 08 Prill 2022

Share:

Qoftë duke përqafuar pacientët me SIDA apo duke kërcyer “Vajzën e Uptown” para një publiku në Operën e Londrës, “princesha e zemrës” i shkroi të gjitha rregullat nga e para.

Këtu janë pesë rrethana tipike në të cilat princesha i bëri gjërat në mënyrën e saj:

Unazën e fejesës e ka zgjedhur vetë

Një nga unazat më të njohura të fejesës në histori është ajo e Princeshës Diana: Unaza prej 60,000 dollarësh prej safiri e veshur me diamant iu dha Dianës nga Charles në 1981. Në një dizajn Garrard, ajo ishte nusja e ardhshme. Ajo që e bëri zgjedhjen e saj të diskutueshme ishte se unaza u shfaq edhe në katalogun e bizhuterive.

Anëtarët e moshuar të familjes mbretërore nuk ishin aspak të kënaqur me zgjedhjen e Dianës, pasi një i vdekshëm i zakonshëm mund të blinte të njëjtën unazë. Deri atëherë, bizhuteritë mbretërore bëheshin me porosi. Dikush mund të thotë se ky ishte hapi i parë që Diana hodhi për t’u bërë “Princesha e Popullit”: Ajo zgjodhi një bizhuteri të aksesueshme nëse jo për të gjithë, të paktën për të gjithë ata që kishin 60 mijë dollarë.

Ajo nuk ka lindur në pallat por në një maternitet

Kur Diana solli në jetë djalin e saj të parë, Princin William, ajo theu protokollin mbretëror duke zgjedhur të lindë në një maternitet dhe jo në pallat siç ishte zakon deri atëherë.

William ishte trashëgimtari i parë i fronit që lindi në një maternitet. George VI lindi në Sandringham në 1895, Mbretëresha Elizabeth II lindi në shtëpinë e gjyshërve të saj në Mayfair në 1926 dhe Princi Charles lindi në Pallatin Buckingham në 1948.

Pra, kur erdhi koha për të lindur mbretin e ardhshëm të Anglisë, Diana e dinte se zgjedhja e Lido Wing të Spitalit të Shën Gjonit. Mary’s do të thyente traditën e viteve. Në thelb, ajo krijoi një traditë të re që u ndoq me besnikëri nga djali i saj William dhe Kate Middleton, të cilët sollën në jetë fëmijët e tyre në të njëjtin maternitet.

Ajo ka lyer thonjtë e saj të kuq

Kodi i veshjes së familjes mbretërore është mjaft i rreptë dhe princesha Diana ka shkelur shumicën e rregullave të saj duke veshur të zeza, apo fustane shumë të zbuluar. Rregulli më i madh që ajo theu, megjithatë, kishte të bënte me manikyrin e thonjve.

Familja mbretërore kishte (dhe ka ende) rregulla strikte në lidhje me manikyrin e thonjve. Ngjyrat e ndezura janë të ndaluara, nuancat nudo dhe pastel janë opsionet e vetme. Diana i injoroi plotësisht rregullat dhe shumë shpesh shfaqej me thonj të kuq. “Unë nuk ndjek një libër rregullash,” tha ai në një intervistë të famshme për BBC . “Unë dëgjoj zemrën time, jo kokën time dhe megjithëse më futi në telashe, jam edhe unë”.

Ajo foli për jetën e saj personale dhe problemet e shëndetit mendor me të cilat po përballej

Në intervistën e saj të famshme për BBC, Princesha Diana foli për jetën e saj personale dhe shëndetin mendor, duke thyer rregullat mbretërore të paqartësisë dhe doktrinën e mos u ankoni kurrë.

Ajo foli me detaje për shumë çështje, që nga tradhtia e të shoqit, depresioni pas lindjes dhe beteja me buliminë dhe sesi i shkatërroi vetëbesimin. “Ishte një ndikim i asaj që ndodhi me martesën time,” zbuloi ajo, duke hapur dritaret e jetës së saj private në një lëvizje të paprecedentë për një anëtar të familjes mbretërore.

Ajo i dërgoi fëmijët e saj në shkollën publike

Princesha Diana bëri të pamundurën për të pasur një jetë sa më normale për dy djemtë e saj, princat William dhe Harry.

Ndryshe nga zakoni i familjes mbretërore për të dashur që fëmijët të mësohen në shtëpi, Diana zgjodhi t’i dërgonte djemtë e saj në shkollën fillore Wetherby, ku do të kishin mundësinë të shoqëroheshin me fëmijë nga të gjitha sferat e jetës. Shembulli i saj u ndoq sërish nga William dhe Kate me fëmijët e tyre.

Të ngjashme